Stavba poválkového chodníku na tři měsíce uzavře Soumarské rašeliniště

  15:30
Kilometr a půl dlouhá naučná stezka, která turisty provádí rašeliništěm u Soumarského mostu nedaleko Lenory na Šumavě, bude od 1. srpna do konce října zavřená. Správa národního parku tam nechá opravit poválkové chodníky a na podmáčených místech přibudou úplně nové. Rekonstrukce vyjde na 4,5 milionu.

Soumarské rašeliniště prošlo revitalizací a postupně se mu navrací jeho funkce. | foto: Štěpán Rosenkranz

Zpočátku stačilo umístit na celou stezku jen pár chodníků, které překonávaly nejvlhčí místa. Jak se ale rašeliniště postupně regenerovalo a zavodňovalo, podzemní voda stoupala a rychle přibývalo nových zamokřených míst. V současnosti tak není možné projít naučnou stezku suchou nohou.

„To je nekomfortní pro turisty a zároveň devastující pro obnovující se rašeliniště. Proto Správa Národního parku Šumava v tomto období naplánovala kompletní rekonstrukci, tedy spíše stavbu plnohodnotného poválkového chodníku,“ zmiňuje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák.

Stavba nemůže začít za provozu, a proto bude Soumarské rašeliniště pro veřejnost zcela uzavřené. „Rozumíme tomu, že pro některé návštěvníky je toto omezení nepříjemné, ale v jiném termínu není možné takovou rekonstrukci zahájit,“ vysvětluje Dvořák.

Přednost totiž má ochrana silně ohroženého tetřívka obecného, který se na rašeliništi a v jeho blízkém okolí vyskytuje. Dopady rušení jsou podle odborníků pro tento druh nejmenší v období mezi polovinou července a polovinou listopadu.

„Je to období vzletnosti a plně vyvinuté termoregulace mláďat společně s hojnou potravní nabídkou,“ doplňuje ornitolog Správy NP Šumava Aleš Vondrka.

Hlavním místem výskytu tetřívka je právě území Vltavského luhu. Bohužel i v těchto místech tetřívek mizí. Aktuálně se na celém území Šumavy vyskytuje už jen přibližně stovka jedinců.

Po dokončení prací v této lokalitě projde částečnou opravou rovněž poválkový chodník na Chalupské slati, a to při dvou až třítýdenní plné uzavírce.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz