Majitelé stavební společnosti podvedli čtyřicet firem, dostali podmínky

  8:58
Deset let podnikali ve stavebnictví, skončili v bankrotu a exekuci. Českobudějovický krajský soud potrestal manžele z Vltavotýnska, které jejich živnost přivedla do milionových dluhů. Přes hrozbu až 10 let vězení odešli ze soudní síně s podmíněnými tresty. Navrhli totiž státnímu zástupci dohodu o vině a trestu a soud ji přijal.

Krajský soud v Českých Budějovicích. ilustrační snímek | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Podle obžaloby se dopustili podvodů a zpronevěry a poškodili 40 firem včetně bank a fyzických osob. Jejich dluhy narostly jen za období od roku 2015 na více než 12 milionů korun.

„Nemáme žádný majetek ani auto. Bydlíme u příbuzných a za podnájem platíme osm a půl tisíce měsíčně,“ vysvětloval osobní poměry čtyřicetiletý muž.

Obžalovaný nakonec dostal tři roky s podmínkou na pět let, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a peněžitý trest v celkové výši 730 tisíc korun. O něco lépe dopadla jeho žena. Podnikání pro ni skončilo tříletou podmínkou, peněžitým trestem 180 tisíc a rovněž zákazem činnosti.

Věřitelé nejsou spokojení

Oba manželé, rodiče tří dětí, budou peníze splácet v měsíčních stanovených sazbách. Obžalovaná je přitom na mateřské, její muž pracuje jako stavbyvedoucí. Slíbil, že si najde ještě další práci. U soudu jim také pomohlo, že menší část dluhů splatili. 

„Řešili jsme dilema, zda je kombinace těchto trestů lepší než trest nepodmíněný. Jsou zodpovědní, takto mohou lépe nahradit škodu, k čemuž jsou motivovaní. Mají tak podmínky vyrovnat všechny závazky,“ zdůvodnil rozsudek předseda senátu Milan Kučera.

Někteří věřitelé nejsou s rozhodnutím soudu spokojení, ale odvolat se proti rozsudku nemohou. Připomínají, že podvody obžalovaných byly dlouhodobé, figurovali v několika společnostech a skutečná škoda, kterou způsobili, může být větší. 

Na společnost, kterou naposledy ovládali, je vyhlášená insolvence, žádný majetek ale nemá. Od roku 2010 byli oba aktivní v několika stavebních firmách, které měly jako předmět činnosti stavby a přestavby domů i jiné stavební a zemní práce.

Desítky věřitelů u soudu svědčit nebudou. Dohoda o vině a trestu dokazování zrušila, čímž zkrátila proces na jeden den. Věřitelům teď nezbývá než čekat, kolik dlužníci, kteří ohlásili osobní bankrot, vydělají. Pokud dluhy neuhradí, mohou hledat pomoc u civilního soudu.