Plánoval zmrzačení bývalé družky, soudí muže. Známý si vše vymyslel, hájil se

  15:00
Rozchod s družkou a matkou svého dítěte neunesl podle obžaloby šestačtyřicetiletý muž z Táborska. Ten si měl loni v srpnu za peníze objednat komplice, který by ji zmrzačil nebo znetvořil. Neunesl totiž podle žalobce pomyšlení na to, že by si mohla najít jiného muže. Případ začal řešit českobudějovický krajský soud.

Muž obžalobu odmítá. Vše na něj měl připravit jeho bývalý známý. | foto: Antonín Pelíšek, MF DNES

Najatý útočník měl podle pokynů obžalovaného hodit do domu, kde bydlela s rodiči, zápalnou láhev nebo ji baseballovou pálkou přerazit záda či střelit do páteře.

Za přípravu ublížení na zdraví ve stádiu pokusu ze zavrženíhodné pohnutky mu hrozí 5 až 12 let vězení. Obžalobu muž odmítá. „Bývalý známý si všechno vymyslel, aby se mi pomstil. To jsem si nezasloužil. Našel jsem mu práci i ubytování. Ani mi nepoděkoval. Za to mi rozbil vztah a vyhrožoval. Všechno kvůli penězům,“ popisoval příběh obžalovaný.

Ve své obsáhlé výpovědi líčil, jak začal pracovat jako zedník na rekonstrukci zámku v Chlumu u Třeboně, seznámil se s o mnoho let mladší ženou a začali spolu žít. Dnes mají čtrnáctiměsíční holčičku. „Žili jsme spokojeně, než jsem potkal kamarádku, která hledala práci pro svého bratra propuštěného z vězení,“ uvedl.

Smí se stýkat s dcerou, svědek nedorazil

Krize začala podle něj po tom, co známému zprostředkoval práci na opravě zámku u stejné firmy. Muž nastoupil jako pomocný dělník a byly s ním jenom potíže. Nutil ho, aby mu zajistil lépe placenou práci a nakonec i vyhrožoval. Po jednom fyzickém konfliktu, který řešila na stavbě i policie, mu slíbil známý pomstu.

Nejdříve podle obžalovaného ovlivnil jeho přítelkyni i její rodiče pomluvami, že jezdí pravidelně do kasina v Rakousku, kde prohrává výplatu. Když tomu partnerka i její rodiče uvěřili, v té době těhotná žena se s ním okamžitě rozešla. Pak si jeho známý měl vymyslet i to, že připravuje s jeho pomocí napadení celé rodiny. Bývalý kamarád vše nakonec oznámil policistům.

Podle obžalovaného ho sice náhlý rozchod s přítelkyní loni v červenci šokoval, ale není pravda, že jí pak sledoval a vydíral. Po zásahu policie sice strávil čtyři dny ve vyšetřovací vazbě, ale vztah se upravil a po pravidelném placení alimentů mu soud dokonce přiznal právo na styk s dcerou.

Přežila drastický útok kyselinou, ale přišla o zrak. Přesto pomáhá ostatním

Státní zástupce Petr Pokorný po dotazech na motiv možného lživého obvinění od svědka otevřel i minulost obžalovaného, který byl už dříve potrestán za konflikt s jinou ženou. Odseděl si deset měsíců za neoprávněné vniknutí do jejího bytu.

Z minulého manželství má obžalovaný dvě dospělé dcery. Soud bude pokračovat výslechy svědků, na řadě je výpověď bývalé družky a její rodiny.

Hlavního svědka, tedy najatého vykonavatele útoku a oznamovatele zločinu, se zatím nepodařilo před senát dostat. Podle jeho předsedy Milana Kučery sice potvrdil předvolání hned na první den řízení, ale bez omluvy se nedostavil. Telefonicky nakonec vysvětlil, že je hospitalizovaný na psychiatrickém oddělení nemocnice v Brně.

Autor: