Soud muži neprokázal plán na zmrzačení družky. Svědek není věrohodný, řekl

  14:38
Zprošťujícím rozsudkem skončil před českobudějovickým krajským soudem proces s mužem, který si podle spisu najal na bývalou družku násilníka, aby ji za úplatu zmrzačil. Senát však obžalovanému vinu neprokázal kvůli množství pochybností. Hlavní svědek, který přípravy útoku nahlásil policii, je totiž podle něj nevěrohodný. Obžalovanému hrozilo pět až dvanáct let vězení.

Muž obžalobu odmítá. Vše na něj měl připravit jeho bývalý známý. | foto: Antonín Pelíšek, MF DNES

Vše začalo, když známý udal loni v červnu obžalovaného na policii, že mu pod slibem odměny až 300 tisíc korun nabídl, aby těžce zranil nebo zabil jeho o 28 let mladší bývalou družku, se kterou má malé dítě.

Dům, kde bydlela s rodiči a sourozenci měl podle pokynů obžalovaného napadnout a zapálit hořlavinou. Později ještě úkol změnil na přeražení ženiny páteře baseballovou pálkou nebo výstřelem do zad. To všechno ze žárlivosti, aby ji už nikdy nechtěli žádní muži. Obžalovaný celou dobu tvrdil, že svědek si vše vymyslel, aby se mu pomstil za vyhazov z práce.

Psychicky mě ničil, líčila žena. Jejího bývalého viní, že ji chtěl dát zmrzačit

„Tato věc byla specifická, když jediným důkazem bylo toto svědectví. Dohoda uzavřená verbálně jen mezi nevěrohodným svědkem a obžalovaným. Důkaz nepřinesli ani další svědci,“ vysvětlil zproštění obžaloby předseda senátu Milan Kučera.

Soud tak po roce uzavřel dramatický příběh jedné rodiny na Táborsku. Hlavními aktéry byla mladá matka, která se po rozchodu s o mnoho let starším druhem a zároveň svým příbuzným bála jeho žárlivosti. Vypověděla, že ji telefonicky obtěžoval a monitoroval její bydliště. V minulosti byl totiž za podobné aktivity vůči jiné ženě soudně trestaný.

Dostal výpověď a šel na policii

Vše přiživil jeho známý ze stavby, který policistům i rodině družky podrobně vylíčil, co měl za peníze udělat. Jak se však ukázalo, vše popsal až po incidentu, kdy ho obžalovaný coby mistr na stavbě vyhodil pro neschopnost.

Oba muži tou dobou pracovali na rekonstrukci zámku v Chlumu u Třeboně. Hlavní svědek nakonec zpochybnil sám sebe. Nejen pozměňováním výpovědí, ale i svým přístupem k životu. Byl mnohokrát soudně trestán za krádeže a pravidelným pacientem na psychiatrii. Dokonce tvrdil, že slíbenou finanční odměnu měl v plánu si nechat a zmizet s ní, aniž by čin vykonal.

Podle soudce Kučery je zjevné, že realitu interpretuje výhradně podle svých potřeb. Zproštění obžaloby přitom navrhoval při závěrečných řečech nejen obhájce obžalovaného, ale dokonce i státní zástupce Petr Žižka. Také on zpochybnil věrohodnost hlavního svědka.

Pro obžalovaného je to poučení

Obžaloba však byla podle něj i soudce správná, protože pochybnosti jsou na všech stranách případu. „Pro vás je to poučení, jak se máte k bývalé družce chovat, abyste se nedostal do problémů i s ohledem na vaši trestní minulost,“ připomněl muži předseda senátu Kučera.

Rozsudek nakonec všechny procesní strany přijaly. Otázkou, nakolik zproštěný obžaloby utrpěl ročním vyšetřováním osobní újmu, se může teď na jeho popud zabývat civilní soud.

Plánoval zmrzačení bývalé družky, soudí muže. Známý si vše vymyslel, hájil se

Šestačtyřicetiletý zaměstnanec zrekonstruovaného zámku má dojem, že kauza ho poškodila v očích známých a veřejnosti. Psychické trauma se na něm podle jeho slov podepsalo tím, že přibral o několik desítek kilogramů.

Naopak hlavní svědek a iniciátor ročního vyšetřování případu může být klidný. Pochybnosti totiž pomohly jemu. Jeho křivé svědectví by se prokazovalo podle právníků jen těžko.