iDNES.cz

Psychicky mě ničil, líčila žena. Jejího bývalého viní, že ji chtěl dát zmrzačit

  16:06
Výpověďmi svědků pokračoval u českobudějovického krajského soudu proces s mužem obžalovaným z přípravy zmrzačení bývalé družky. Podle obžaloby si po rozchodu najal agresora, který ji měl za peníze ublížit tak, aby už nemohla mít jiný vztah. Ačkoliv jde o přípravu ublížení na zdraví, hrozí mu pět až dvanáct let vězení.

Muž obžalobu odmítá. Vše na něj měl připravit jeho bývalý známý. | foto: Antonín Pelíšek, MF DNES

Kromě lidí z okolí rodiny zmíněné ženy a spolupracovníků šestačtyřicetiletého muže dnes vypovídal i hlavní svědek, který přípravy útoku nahlásil policii. Tvrdí, že měl ženu zmrzačit pomocí hořlaviny, baseballové pálky nebo střelné zbraně. Za to měl dostat odměnu až 300 tisíc korun.

Obžalovaný muž z Táborska se hájí, že si jeho bývalý známý vše vymyslel jako pomstu, protože měli pracovní spory.

Příběh se odehrál loni, když oba aktéři pracovali na rekonstrukci zámku v Chlumu u Třeboně. Obžalovaný jako mistr a druhý muž jako pomocný dělník. Brzy se nepohodli kvůli penězům. V té době se obžalovaný rozešel se svou sestřenicí mladší o 28 let, s níž měl roční dceru. Vztahu od začátku nepřáli její rodiče.

Žena uvedla, že obžalovaný rozchod, který sama iniciovala, nezvládl a neustále ji obtěžoval přes mobilní telefon. Tajně se pohyboval kolem domu, kde bydlela s rodiči.

„Psychicky mě ničil. Měla jsem strach, že mi unese dceru, skrývala jsem se u babičky,“ vypověděla žena, se kterou obžalovaný navázal vztah, když jí bylo 16 let. Její matka pak vylíčila, jak se obžalovaného báli, zavírali doma okna a zatahovali závěsy v obavách, že chodí pořád okolo.

Obžalovaný už byl trestaný za stalking

Další svědci jsou názorově rozdělení. Ti z okruhu rodiny poškozené tvrdí, že obžalovaný žárlil a chtěl za každou cenu vztah obnovit. Proto mohl i vyhrožovat. Nikdo z nich však nevěří tomu, že by mohl najmout násilníka.

Další ho popisují jako lidumila, který pouze toužil po styku s milovanou dcerkou. Toho se nakonec dočkal, po několika krátkých schůzkách v přítomnosti sociálních pracovnic teď soud upravil pravidelný kontakt mezi otcem a dítětem.

Četná svědectví obnažila nestandardní soužití v rodině i podivné pracovní vztahy na staveništi. Dělníci pracující na opravě zámku v Chlumu žili většinou na ubytovně ve Veselí nad Lužnicí, kterou pravidelně navštěvovala policie. Ta také vyšetřovala incident, kdy hlavní svědek obžalovaného fyzicky napadl a vyhrožoval mu, že ho dostane do vězení. Okolí ho označilo za psychicky labilního člověka a informátora policie.

K soudu se svědek dostavil až na druhou výzvu. V minulosti byl několikrát hospitalizovaný na psychiatrii s hodnocením, že je agresivní a impulzivní.

Samotný obžalovaný už byl jednou trestaný za stalking, když psychicky obtěžoval bývalou družku. Soud nyní přehrával i některé audiozáznamy z telefonních hovorů aktérů případu a na programu má ještě předvolání jednoho svědka. Jednání předseda senátu Milan Kučera proto odročil.

zpět na článek