Ty žlutej vietnamčíku, zalez, křičel podle napadeného inspektor ČOI

  14:20
Jindřichohradecký okresní soud řeší dubnové napadení vietnamského obchodníka. Inspektor České obchodní inspekce (ČOI) Miroslav Suchan podle obžaloby při běžné kontrole udeřil syna majitelů provozovny Viet-ňam Šona Chunga a rozbil mu mobilní telefon. Zpovídá se tedy z ublížení na zdraví, výtržnictví a poškození cizí věci.

Hrozí mu až tři roky vězení. Suchan svou vinu popírá. Tvrdí, že mu vietnamský prodejce Šon Chung vyhrožoval.

Inspektoři ČOI kontrolovali 2. dubna jindřichohradeckou vietnamskou provozovnou Viet-ňam, která patří Chungovým rodičům. Našli drobné pochybení, za které jim uložili pokutu. Chung u kontroly asistoval jako tlumočník. Suchan se podle něj choval arogantně a rasisticky mu nadával. Křičel prý na něj: „Uklidni se, ty žlutej vietnamčíku, zalez!“ 

Rodičům prý také vyhrožoval navýšením pokuty: „Ať se mladej uklidní, nebo bude pokuta mastná!“, „Ještě něco najdeme a zavřeme to tu.“ Svědci vypověděli, že se Suchan choval arogantně, Chungovi tykal a celkově působil jako pod vlivem alkoholu. To ale Suchan popřel, ihned po návratu na inspektorát si prý sám vyžádal dechovou zkoušku.

Podle obžaloby Suchan, který je do vyřešení případu mimo službu, Chunga po hádce fyzicky napadl. Uhodil ho rukou do hlavy, když prodejce jeho chování v prodejně a restauraci natáčel mobilem. Při úderu se Chungovi rozbil mobilní telefon a utrpěl distorzi krční páteře, s níž se léčil dva týdny. Trpěl prý bolestmi hlavy a slyšel šelest v uchu.

Nechápu, proč jsem osočován

Inspektor ale jakoukoli vinu odmítá. “Nechápu důvod, proč jsem osočován,” uvedl před soudem Suchan. Prý se snažil za každou cenu konfliktu vyhnout, ale naopak Chung ho napadal. „Křičel na mě: ‘Já tě zlikviduju, ty hajzle!’ a vztyčil na mě prostředníček,“ vypověděl inspektor. Chunga prý ani neudeřil. „Snažil jsem se jen zastínit ten mobil,“ vylíčil. Vietnamci se pak podle jeho slov zvrátil mobil v ruce a upadl mu na zem.

Chung ihned po napadení zavolal policii a snažil se Suchana i jeho kolegyni v prodejně zadržet, než dorazí na místo. Podle některých svědků ženu na místě na malou chvíli zamkl. Kontroloři však ihned odjeli a na policisty nepočkali.

Obhajoba  poukazovala na to, že ihned po incidentu Chung dál pracoval v restauraci a neléčil se doma. Také si nikdo ze svědků nevšiml, že by měl rozražený ret, jak uváděla lékařská zpráva. 

Chung ale uvedl, že s ochranným límcem na krku pouze za barem přijímal objednávky a hosty restaurace neobsluhoval. Podle obhajoby měl také Chung více starostí s medializací napadení a k lékaři dorazil až za dva dny.

Chung ale oponoval tím, že k lékaři vyrazil, až když problémy s motáním hlavy a šelestem v uchu přetrvávaly.

Soudkyně Eva Svobodová dnes líčení odročila na neurčito, aby mohly být doplněny důkazy. Chce znalecký posudek Chungova zdravotního stavu a také chce jako svědky předvolat Chungovy rodiče.

Autoři: