Umělci začali na sochách pracovat již 26. dubna a jejich dokončení je naplánované na pátek, kdy se od 14 hodin uskuteční slavnostní vernisáž.
Díla tvoří firma akademického sochaře Mariana Maršálka, který se na tvorbě soch v Písku již několikrát podílel. Dalšími tvůrci jsou pak Václav Lemon a Josef Faltus.
„Třímetrové sochy ukážou architekturu a znaky vybraných partnerských měst, ale také postavy či další atributy typické pro dané místo. Díky umístění soch u hrany náplavky tvůrci pracují i s jejich zadní stranou. Stejně jako v loňském roce budou díla ze strany od řeky v nočních hodinách osvětlená,“ řekla Edita Kučerová z odboru školství a kultury.
Lidé, kteří se přijdou podívat, si na nedaleké promenádě v Čechově ulici mohou prohlédnout také venkovní výstavu Když se řeka zlobí – 20 let od povodně 2002, na které budou k vidění fotografie nejen z nedávné tisícileté vody, ale i z předchozích povodní 20. století.
Po celou letní turistickou sezonu, od 17. června do 4. září pak budou od venkovní expozice vyrážet komentované prohlídky městem.
Výstava soch je také součástí festivalu Pískoviště, který se uskuteční od pátku do neděle. Jeho hlavní myšlenkou je porovnání současného labyrintu světa s Labyrintem světa Komenského. Páteční dopoledne bude patřit školám a školkám i závodům dračích lodí.
Na odpoledne jsou pak naplánované hned dvě vernisáže. Po zahájení výstavy soch z písku bude následovat vernisáž nové interaktivní výstavy Jan A jaK dál ve Sladovně.
Hlavní program je připravený na sobotu, kdy se návštěvníci stanou poutníky v labyrintu smyslů, které prozkoumají na pěti stanovištích. Dům U Slona bude patřit zraku, sklep Sladovny a jeho okolí ovládne čich, kavárnu Balzám Café pak sluch. Chuť vyzkouší návštěvníci v prostorách Skautského domu a gotického příkopu, zatímco na městském ostrově otestují hmat.
Připravené jsou kreativní workshopy, divadelní představení, koncerty, ale i kurzy vaření, střelnice nebo animační dílna.