iDNES.cz

Někteří skialpinisté na Šumavě plaší živočichy, napadli i strážce parku

  14:24
Do klidových zón Národního parku Šumava v zimě nedovoleně vstupují skialpinisté. Plaší tam vzácné živočichy, kteří kvůli nedostatku potravy v zimě potřebují šetřit energií. Bezohledné turisty na lyžích kárají strážci parku. Jednoho z nich návštěvník Šumavy napadl.

Mrazivé ráno na Třístoličníku a Trojmezné hoře na Šumavě | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Naši strážci se prakticky denně setkávají se skialpinisty z Čech, Německa a Rakouska, kteří vstupují do míst, která jsou veřejnosti nepřístupná,“ zmiňuje mluvčí Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Klidové zóny narušují skialpinisté hlavně v okolí Plechého, Třístoličníku a Plešného jezera. Někteří ze značených tras vybočí omylem a po setkání strážcem se bez potíží nechají nasměrovat zpět, aniž by dostali pokutu.

Objevují se však i problémy. Na začátku února dokonce rakouští skialpinisté jednoho strážce fyzicky napadli. „Stále častěji se setkáváme s lyžaři, kteří na naše upozornění nedbají, a kromě slovních výhrůžek a vulgarismů nás klidně i fyzicky napadnou,“ popisuje vedoucí strážní služby v oblasti Plešného jezera Luděk Švejda.

Podle jeho slov není pro strážce nejdůležitější udělování pokut. Nejprve se snaží provinilcům problematiku vysvětlit.

„Na druhou stranu ale můžeme vyměřit pokutu na místě ve výši až 10 tisíc korun, pokud věc předáme do správního řízení, může se pokuta vyšplhat až do výše 100 tisíc korun,“ vypočítává Švejda.

Ve skutečnosti je však pokuta tou nejnižší cenou, kterou mohou bezohlední lyžaři zaplatit. Vstupování do klidových zón ohrožuje jejich život.

„Zrovna v oblasti hory Plechý se vytvořily nebezpečné sněhové převisy přes hranu skal nad Plešným jezerem a hrozí utrhnutím. Každý, kdo sejde ze značené trasy, ohrožuje minimálně svoje zdraví,“ dodává Dvořák.

V oblasti i v zimě přebývají živočichové jako tetřev hlušec a rys ostrovid.

Pohyb člověka v klidové zóně může je i další druhy ohrozit na životě. Přes zimu totiž tito živočichové kvůli nedostatku potravy šetří svou energií a každé vyrušení jim může zásadně uškodit.

Autor:
zpět na článek