Motorkář vjel na singltrek v protisměru, tratě u Prachatic ohlídají fotopasti

  9:40
Na nebezpečnou vyjížďku se v půlce května vydal motorkář, který se svým terénním strojem vjel na jeden ze singltreků na okraji Prachatic. Stezku pro kola poničil a navíc jízdou v protisměru ohrozil bikery, jimž je úzká trať určená. Případy, kdy motoristé načerno křižují jihočeské lesy, nejsou ojedinělé.

První singltrek otevřeli v Prachaticích v roce 2021. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Tři singltrekové trasy měří téměř deset kilometrů a klikatí se na svazích Dubového vrchu a Černé hory. Nejsou náročné, a tak je využívají děti i zkušení jezdci.

Zákaz vstupu platí pro chodce, pro něž je pohyb mezi bikery nebezpečný. Jednosměrné singltreky neslouží ani motorkářům. Přesto se na něj někdo na terénním stroji vydal, navíc opačně než cyklisté.

„Takové chování je nepřijatelné a může vést k vážným nehodám. Vyzýváme proto uživatele singltreků, aby byli opatrní. Všechny ostatní, kteří nemají na těchto stezkách co dělat, aby dodržovali značky a respektovali ostatní cyklisty,“ sdělila za prachatický úřad Jana Hulešová.

Na incident upozornila strážníky očitá svědkyně. „Nikoho jsme tam nechytili, nedohlížíme přímo na tratě. Děláme vždycky kontrolu na Tankovce, kterou singltreky křižují. Je tam zákaz vjezdu, za jehož porušení hrozí pokuta 1 500 korun,“ uvedl ředitel městské police v Prachaticích Ivo Novotný.

Stezky ale budou nově střežit fotopasti, které strážníci osadí na vytipovaných místech.

Novotný připomněl, že vjezdem na lesní cestu motorista porušuje lesní zákon i zákon o ochraně přírody. Jedná se o přestupek, za který hrozí pokuta do výše pěti tisíc korun a projednává ho státní správa lesů.

Většinou stačí domluva

Jízdou v terénu po sobě jezdci na motorkách, čtyřkolkách a dalších strojích zanechávají rýhy, což vede k ničení lesního ekosystému. „Lesy obecně atakují nejen motorkáři, kteří se po nich pohybují načerno. S tím se potkáváme poměrně často,“ konstatoval ředitel lesního závodu Boubín Miloš Juha.

Ve většině případů na jezdce platí domluva. „Často se to řeší bez problémů, kdy se jim vše vysvětlí a oni s tím přestanou. Nebo své aktivity přesunou jinam. Pak jsou případy, kdy nás uvidí, otočí se a ujedou,“ popsal Juha, který má na starost území v okolí Prachatic a Vimperka.

18. června 2021

„Nedávno jsem zastavil poměrně mladé kluky, kteří to pochopili a odjeli. Je to případ od případu. K pokutám nedochází často. Naši zaměstnanci jednak nenosí pokutové bloky a takových případů, kdy se přivolává policie, je málo,“ vysvětlil.

Přestože čas od času lesníci motoristy vídají, nepozorují jejich nárůst. „Setkáváme se s nimi příležitostně. Bývají to mladí kluci na terénních motorkách. Neřekl bych ale, že je to vážné, nejezdí ve velkém,“ konstatoval lesní správce pro oblast Vodňan Radovan Nůsek.

Autor: