Plavská v Budějovicích je hotová, řidičům skončí zdržování na objížďce

  13:34
S menším předstihem oproti plánu se ve středu ráno vrátí tisíce řidičů v Českých Budějovicích na silnici v Plavské ulici na jihu krajského města. Úsek je po rekonstrukci bezpečnější především pro cyklisty, kteří mají vedle vlastní stezku a z Nového Roudného se tak dostanou pohodlně až do centra.

Otevření opravené silnice také znamená, že už motoristé nebudou muset využívat nepříjemnou objížďku přes Rožnov, která navíc zatěžovala i tamní obyvatele.

Jihočeský kraj za rekonstrukci zaplatil 33 milionů korun. Úsek totiž nebyl postavený na tak silnou dopravní zátěž, jaká v místě poslední roky byla. Původní úsek byl úzký, krajnice se propadaly. Nákladní vozidla nebo autobusy musely při míjení výrazně zpomalit, aby se mohly bezpečně minout. 

„Všichni, kdo tady jezdili ví, že to byla hrůzostrašná komunikace. Tím, že jsme ji zrekonstruovali, se cesta do Roudného stala hlavně bezpečnější,“ řekl krajský radní pro dopravu Antonín Krák

Do akce se připojilo i město České Budějovice, které zaplatilo vybudování přilehlé stezky pro chodce i cyklisty, dále třeba veřejné osvětlení a další věci za 10 milionů korun.  

Celková délka opravovaného úseku je 1 150 metrů. Novinkou jsou například dělicí ostrůvky, které mají sloužit jako opatření pro regulaci rychlosti při vjezdu do míst, kde je snížená rychlost na 50 km/hod. Nové jsou i zastávky MHD.

Součástí akce bylo i kácení stromů podél silnice. Místo nich je vysázené za cyklostezkou nové stromořadí. 

V příštím roce se město s krajem hodlají pustit do druhé etapy. Při ní opravíme zbývající část úzkého místa o délce téměř tři sta metrů směrem do města. Součástí bude úprava křižovatek a nové místo pro přecházení. 

Dřívější uvedení Plavské se týká i MHD. „Ta se vrátí do své původní trasy ve středu počínaje prvním ranním spojem,“ dodal primátor Jiří Svoboda.  

Nová cyklostezka, po které mohou chodit i pěší, vede ve směru od Roudného k hranici pozemku jiného vlastníka. V tomto místě se zužuje a dále pokračuje jako bezpečnostní pruh podél Plavské. Dlouhá je 880 metrů a dalších 120 metrů má bezpečnostní pruh.

Autor: