Senioři se na českobudějovické vysoké škole učí bránit šmejdům

  12:40
Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích odstartovala nový projekt zaměřený hlavně na seniory. Do posluchárny míří studenti nově založené univerzity třetího věku, kteří se při výuce budou zdokonalovat v obraně proti takzvaným šmejdům.

Otevření vzdělávacího programu i pro seniory škola navazuje na letošní zahájení výuky vlastní základní školy.

„O myšlence připojit se k Asociaci univerzit třetího věku jsme uvažovali delší dobu. Zbrzdila nás ale protiepidemická opatření. Seniorům chceme nabídnout možnost dalšího smysluplného vzdělávání,“ uvedl rektor Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) Vojtěch Stehel.

Zajímavé je především zaměření, které škola zájemcům nabízí. Měli by se především naučit rozpoznat takzvané šmejdy, kteří hlavně starším lidem nabízejí předražené a mnohdy i nekvalitní zboží.

„Starší spoluobčané jsou hlavním cílem nekalých obchodních praktik a podvodů. Hůře se orientují při uzavírání smluv, podléhají klamavé reklamě, mají nedostatky v oblasti finanční gramotnosti. Proto jim v průběhu zimního semestru chceme ve spolupráci s kolegy z České obchodní inspekce poskytnout své zkušenosti, aby se mohli lépe se bránit. To přece dává veliký smysl a musím říci, že se na výuku velmi těším,“ říká jeden z autorů projektu František Kotrba.

Vedení českobudějovické školy plánuje v budoucnu navázat dalšími kurzy v oblastech, v nichž se senioři zpravidla hůře orientují.

„Připravujeme pro další semestry například kurzy práce s počítačem či angličtinu pro seniory, základy finanční gramotnosti a díky našemu technickému zázemí můžeme nabídnout také trénink mozku,“ dodává koordinátorka Univerzity třetího věku VŠTE Pavla Homolková.

Studium je rozdělené do šesti semestrů a kopíruje tak standardní bakalářský program, školné stojí 500 korun za semestr.

Senioři se scházejí každý pátek od půl desáté v areálu VŠTE, od druhého semestru pak v nových prostorách v Kněžské ulici. Univerzitu třetího věku zakončí stejně jako jejich mladší kolegové slavnostní promocí.