Restaurátoři opravují spáry, část Samsonovy kašny zakrývá plechové oplocení

  7:14
Samsonovu kašnu na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích nyní částečně zakrývá plechový plot. Za ním skupina restaurátorů centimetr po centimetru odstraňuje několik desetiletí staré spárování mezi díly kamenné nádrže na vodu.

„Odstraňujeme venkovní spárování bazénu kašny, protože hmota je už opravdu ve špatném stavu. Potom daná místa zase doplníme novou a modernější hmotou. Jsou to speciální tmely vytvořené pro památkářské účely,“ vysvětluje restaurátor Lukáš Hosnedl.

„Kašnu jsme napřed museli prohlédnout a zpracovat projekt. Když jsme odkryli první vrstvu hmoty, tak jsme objevili i dutiny, které vůbec nebyly vyspárované a podobně,“ dodává vedoucí restaurátorského týmu, který převzal na Samsonově kašně sochařské práce po loni zesnulém sochaři Ivanu Tláškovi. Oprava bude stát 120 tisíc korun.

Do pátku byla v kašně voda. I díky tomu mohli restaurátoři přesně vidět, na kterých místech bazén protéká. Nyní už je vypuštěný, vodohospodáři ze společnosti Čevak ho vyčistí a tlakem omyjí spodní části sloupu. Na pomoc přijede i plošina, ze které se budou čistit horní mušle. Technici zároveň zkontrolují světla, tedy standardně připraví kašnu na letní sezonu. Práce jsou naplánované do konce dubna.

Nyní je jedna z dominant města částečně zakrytá za stavebními zábranami. Ty se budou posouvat tak, jak budou postupovat opravy na kamenných dílcích bazénu. Až bude zase prázdný, Hosnedl a jeho kolegové opraví i vnitřní spárování.

Samsonova kašna prošla očistou, našli v ní kamínky i dětské autíčko

Naposledy se ve velkém na Samsonově kašně pracovalo před deseti lety. To se rozšiřovala obslužná šachta, jakési řídicí centrum této památky. „O rok později jsme pak dokonce museli sejmout sochu Samsona kvůli opravě a rozšíření vstřiku v horní části kašny,“ přidává mluvčí Čevaku Jitka Kramářová.

Samsonovu kašnu, která dnes neodmyslitelně patří k Českým Budějovicím, postavili v barokním slohu před téměř třemi sty lety. Patří k největším v republice. Ve své době sloužila k zásobování centra města vodou. Jejími autory jsou jihočeský sochař Josef Dietrich a kameník Zachariáš Horn.

Autor: