Samsonova kašna prošla očistou, našli v ní kamínky i dětské autíčko

  14:39
Památeční kamínky s nápisy nebo třeba plastové autíčko se ukrývaly na dně Samsonovy kašny na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Zaměstnanci společnosti Čevak z ní vypustili 250 kubíků vody a v pondělí ji vyčistili, aby byla připravená na letní sezonu. Dno kašny zbavili nečistot a odpadků, které se tam nahromadily přes zimu.

„Pracovníci také odstranili řasy z kamenného bazénu kašny a zároveň jej ošetřili přípravkem na bázi chloru. Dále jsme zkontrolovali i vnitřní osvětlení,“ popsal Ondřej Koupal, vedoucí provozního střediska Čevaku v Budějovicích.

Pokud budou práce postupovat podle předpokladů, měla by být kašna hned dnes znovu napuštěná. 

„Obyvatelům i návštěvníkům města se znovu představí v plné kráse nejpozději ve středu,“ doplnila mluvčí Čevaku Jitka Kramářová.

Barokní Samsonova kašna pochází z let 1721 až 1727, ve své době sloužila k zásobování centra Budějovic vodou. Čerpala se do ní z Vltavy a kvůli tomu také na pravém břehu řeky postavili vodárenskou věž. 

Potrubí odtud přivádělo vodu do města pod hladinou Vltavy, což byl v tehdejší době značný technický úspěch.

Po zimní přestávce už ožily také oba vodní prvky na Lannově třídě nebo kašna Ukradené volavky v parku Na Sadech. Další se připojí v nejbližších dnech.

Autor: