Cizinec obžalovaný z přepadení nepřišel k soudu, hrozí mu zatykač

  14:28
Už třetí rok se táhne soudní proces v kauze přepadení chodců v Kaplici, ve které je obžalovaný osmadvacetiletý rumunský dělník. Podle spisu má na svědomí dvě loupeže z června a července 2015. Dosud ale v případu nepadl jediný pravomocný rozsudek a nyní se navíc „ztratil“ obžalovaný.

V prosinci 2016 Gheorghu Vasile Donisovi uložil českobudějovický krajský soud za loupež a těžké ublížení na zdraví pětileté vězení. Uznal ho vinným, že v noci v centru Kaplice na Českokrumovsku napadl s odstupem několika dnů dva podnapilé muže.

Uhodil je zezadu do hlavy a omráčené je obral o peníze, mobily, doklady a platební karty. Jeden z mobilů u něho policisté našli a jeden z napadených ho identifikoval. Rumun se bránil, že nic takového neudělal.

„Mobil jsem koupil v penzionu od neznámého muže,“ tvrdil Donisa. Mimo jiné se hájil tvrzením, že si s krajany na ubytovně často měnili oblečení a sám měnil i vizáž.

Soudu se nepodařilo sehnat klíčového svědka - rovněž Rumuna, který policistům řekl, že se mu s přepadením Donisa svěřil. Právě kvůli tomu odvolací vrchní soud rozsudek v loňském roce zrušil a nařídil krajskému soudu, aby vypátral a vyslechl klíčového svědka.

Minulý čtvrtek se však k soudu nedostavil ani obžalovaný. „Předvolání máme potvrzené jako doručené. Obžalovanému hrozí pokuta za zmařené jednání a mezinárodní zatykač,“ uvedla předsedkyně senátu Olga Smrčková, která připomněla, kolik peněz a času takové případy stát stojí.

Přepadení v Kaplici řešily už tři soudy, poprvé se jím zabýval českokrumlovský okresní soud. U každého líčení musel být senát, tlumočník, státní zástupce a obhájce. Když se potvrdilo těžké ublížení na zdraví jednoho z přepadených, převzal případ žalobce z krajského zastupitelství.

Soudkyně dala obhájci lhůtu několika dní, aby obžalovaného sehnal a vysvětlil mu, že mu hrozí pokuta za to, že nepřišel bez omluvy k soudu, a mezinárodní zatykač.

Z případu chce teď odejít i obhájce obžalovaného, říká, že kauza je pro něj ztrátová. Předsedkyně senátu Smrčková mu chce ale v tomto případě právní zastupování nařídit jako ex offo.