iDNES.cz

Díky rozvodně a vedení ubudou lidem na Kaplicku „černé hodinky“

  9:00
Vedení vysokého napětí za 160 milionů korun, dalších 90 milionů za rozvodnu. To je cena zařízení, které tisícům domácností, ale také velkým firmám zajistí stabilní dodávku energie v Kaplici a okolí na Českokrumlovsku.

Stačilo, aby více foukal vítr nebo stromy ztěžkly pod sněhem a začaly padat. Mnohdy i na dráty vysokého vedení, což okamžitě přerušilo dodávky elektřiny.

K podobným událostem už by mělo v Kaplici a okolí docházet mnohem méně.
Společnost E.ON tam v listopadu dokončila projekt za čtvrt miliardy korun. Patnáct kilometrů nového vedení velmi vysokého napětí (VVN) a k tomu rozvodna mají zajistit mnohem větší spolehlivost dodávky.

„Podle mých informací a sdělení od kolegů mohu potvrdit, že tohle je pro nás opravdu mimořádná stavba. Nikdo z nás nepamatuje takto rozsáhlou stavbu nového vedení velmi vysokého napětí. Investičně jsme ji startovali v roce 2008. Už dnes je zde celá řada velkých firem a s příchodem dálnice D3 to bude jistě znamenat další masivní rozvoj a výstavbu průmyslových hal, na což jsme chtěli být a nyní jsme připraveni,“ sdělil David Mezera, vedoucí správy sítě vedení vysokého napětí z E.ON.

Aktuální zatížení nového transformátoru rozvodny je přes 20 megavolt ampér (MVA) a je na něm fyzicky napojeno 13 tisíc odběrných míst z Kaplice a okolí. Dnes tento transformátor snese zatížení až 25 MVA.

„Nárůst spotřeby elektřiny dosahuje v průměru dvě až tři procenta ročně. Počítáme s tím i tady. Až nebude první transformátor dostačovat, je zde připravený prostor pro instalaci druhého. Navíc jsme schopni oba tyto stroje vyměnit za výkonnější, které budou mít každý 40 MVA. To nám pro Kaplici a okolí z pohledu distribuce elektřiny dává do budoucna velký klid,“ konstatoval Mezera.

„Pro nás a naše obyvatele je to velmi důležité, stejně tak pro zdejší podniky. V minulosti tady působilo potíže s dodávkou počasí, když třeba po velkém větru spadl na vedení strom, ale problémy se dařilo poměrně rychle odstranit,“ navázal starosta Kaplice Pavel Talíř.

Nové VVN drží 70 stožárů. Přibližně od roku 1990 se podle slov zástupců E.ON v České republice nepostavilo delší vedení tohoto typu 110 kilovolt. Táhne se přes sedm katastrů obcí a měst.

A teď několik zajímavostí z rozvodny. „Například transformátor váží 46,5 tuny, z toho je v něm 8,5tuny oleje, který slouží k chlazení. V celé rozvodně je pak 11,8 tuny oleje,“ spočítal Jaroslav Hlásek, správce oblasti rozvoden České Budějovice.

Celá výstavba trvala tak dlouho zejména z důvodu nutnosti majetkově projednat přívodní vedení s téměř třemi sty vlastníky. „To je jedna z nejsložitějších věcí. S někým se dohodnete snadno, s někým je to složitější a pak se stává, že majitele pozemků ani nelze dohledat, žijí v zahraničí a nekomunikují. Je tak opravdu úspěch, že se to podařilo. Někdy je problém projednat a dotáhnout i dva kilometry, tady jich je patnáct,“ řekl Mezera.

Stále používají ruční zkoušečky

E.ON počítá s tím, že na jeden metr vodiče může být až 12 kilogramů sněhu a ledu. V zimě to může znamenat až několik tun námrazy na vodičích navíc. Odolávat musí také silnému větru.

Rozvodna samotná nepotřebuje stálou přímou obsluhu, má také velmi silné zabezpečení proti vstupu nežádoucích osob zvenčí. Je zajímavé, že v případě problému v rozvodně je postup stále v mnoha ohledech podobný, jak ho lidé znají ze slavného filmu Obecná škola.

I když technologie a vybavení je logicky modernější, stále se třeba používají ruční zkoušečky pro ověření beznapěťového stavu a zkratovací soupravy.

„Kdo by ale chtěl například obsluhovat zařízení uvnitř rozvodny, potřebuje minimálně tři roky praxe pokud má elektro vzdělání a ještě musí projít specializovaným výcvikovým střediskem,“ dodal Hlásek.

Autor:
zpět na článek