Začala rekonstrukce budějovického nádraží, cestující čekají mírná omezení

  8:32
Stavaři po letech očekávání oficiálně zahájili kompletní rekonstrukci výpravní budovy vlakového nádraží v Českých Budějovicích. Oprava bude stát 690 milionů korun. Hotovo by mělo být do konce roku 2022.

Vlakové nádraží České Budějovice. Nástupiště už je opravené, budova na rekonstrukci stále čeká. Některá místa vypadají opravdu žalostně. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„Začíná se na jižním křídle objektu. Dělníci vybourají staré rozvody inženýrských sítí, dále budou pokračovat oklepáním omítky vnitřních prostor a současně začne i rekonstrukce fasády nádraží,“ vyjmenovala Nela Friebová, mluvčí Správy železnic, která je investorem akce. 

Práce na první etapě předběžně odhaduje na tři měsíce. „V této fázi stavba cestující neomezí, stane se tak až při druhé a třetí etapě. Po celou dobu však zůstanou otevřené pokladny, i když budou dočasně v provizorním režimu. A stejně tak budou stále fungovat i WC,“ pokračovala mluvčí. 

Nejnáročnější práce předpokládá Správa železnic v době úpravy stropů, sanace vlhkých zdí a doplnění výtahů.

„Náročná bude také rekonstrukce fasády a dočasný přesun a provoz dopravních kanceláří pro řízení provozu,“ doplnila Friebová. 

Rekonstrukce bude stát 690 milionů korun. Kompletní obnovu má na starost sdružení firem Metrostav, Edikt a Avers. Stavební práce se dotknou celé výpravní budovy včetně navazujících přízemních křídel pod prvním nástupištěm.

Sdružení vymění okna i dveře a promění také interiér nádraží. V něm vznikne moderní zázemí pro cestující. Oživí se rovněž stávající nevyužité prostory.

Obyvatelé Českých Budějovic dlouhodobě považují budovu a její stav za jednu z největších ostud města. Novorenesanční objekt starý více než 110 let je v kritickém stavu. 

Rekonstrukci původně plánovaly České dráhy, nakonec se při obřím převodu nemovitostí dostal do majetku Správy železnic, která projekt dotáhla do konce.

Po opravě vznikne uvnitř například malá obchodní pasáž a budova získá také nový hlavní vchod, který bude směrem k Lannově třídě. Současně se dostane i na oživení přilehlého venkovního prostranství, kde vznikne parkoviště a prostor pro zásobování. Hotovo by mělo být do konce roku 2022.

Autor: