Jihočeši v referendech rozhodli o dopravě i stromech, lom dostal zelenou

  22:00
Hned na čtyřech místech v Jihočeském kraji se spolu s volbami do Poslanecké sněmovny konala také místní referenda. Výsledky všech jsou závazné. Lidé rozhodli o provozu lomu, výstavbě obchvatu, vzhledu křižovatky a budoucnosti parku.

Společnost Kámen a písek po připomínkách přehodnotila plány a nová výrobní linka se přesune ještě dál od centra Ševětína. Na snímku ředitel firmy Pavel Fučík u současné těžební jámy. | foto: Michal Bělský, MF DNES

V obci Ševětín na Budějovicku lidé dali zelenou záměru společnosti Kámen a písek otevřít nové ložisko těžby na sousedním katastru obce Kolný spadající pod Lišov. Tam chce firma směrem na Mazelov postavit novou linku na zpracování kamene. 

„Referendum dopadlo tak, jak chtělo zastupitelstvo postupovat i bez něj. Je dobře, že se konalo, ukázalo, že zastupitelé dokážou odhadnout názor a přání občanů,“ řekla k výsledku starostka Ševětína Romana Hajská. Současně dodala, že obec projekt připravovala téměř deset let. 

„Jsme proto rádi, že v něm můžeme pokračovat. Teď tedy, pokud si o to společnost Kámen a písek zažádá, začneme připravovat změnu územního plánu,“ naznačila Hajská.

V Ševětíně přišlo k volbám 71, 23 procent voličů. „Zřejmě i kvůli referendu byl zájem o volby poměrně velký. Zaznamenali jsme přímo v místnosti negativní i pozitivní reakce na celé referendum, takže je jasné, že je to v Ševětíně velké téma,“ popsala předsedkyně volební komise Lucie Martínková s tím, že během voleb nemuseli řešit žádný incident.

Jasno v Katovicích

V Katovicích na Strakonicku se obyvatelé vyjadřovali k plánům na výstavbu obchvatu městyse. Referendum jasně ukázalo, že místní o obchvat stojí. I tam je výsledek referenda závazný.

 „Aby se tak stalo, musela být minimálně 35procentní účast všech voličů. V referendu hlasovalo 723 občanů, což je 67 procent, z nichž se pro obchvat vyslovilo 618 lidí. Teď budeme mít zastupitelstvo, kde se domluvíme na dalším postupu a vyjednávání s Ředitelstvím silnic a dálnic,“ naznačila starostka Katovic Šárka Němečková. Obchvatu přes frekventovanou obec se ale Katovičtí dočkají i tak až za zhruba 13 let. 

„Ale pokud nezačneme s přípravami teď, bude se termín pořád oddalovat. Silnice prochází středem městyse, chodí nám tam děti a denně projede šest tisíc aut, je třeba situaci řešit,“ uvedla Němečková.

Dopravní situace se týkalo i referendum v Dačicích na Jindřichohradecku, kde obyvatelé rozhodovali o tom, jestli chtějí projíždět na Palackého náměstí křižovatkou se semafory, nebo okružní křižovatkou. 

„Voliči odevzdali 3 566 platných hlasů, z nichž 3 092 byly hlasy pro křižovatku se semafory. Teď bude následovat jednání s Jihočeským krajem, jakožto investorem stavby, a dotčenými orgány státní správy, abychom našli shodu, jak má křižovatka vypadat a fungovat,“ informoval starosta Dačic Karel Macků.

Ve Slavonicích odpovídali obyvatelé na otázku, jestli upřednostňují jednorázovou náhradu šesti sakur novými hlohy před postupným vysazováním. Druhou otázkou bylo, zda má město upřednostnit zadání zpracování dokumentace etapovité obměny březové aleje v městském parku s cílem rychlejší celkové obnovy před ponecháním starých stromů v aleji za běžné údržby. Na obě otázky odpovědělo více z nich kladně. Referenda se účastnilo 43,53 procenta oprávněných voličů.