Aquapark i přírodní biotop. Na jihu Čech je koupací sezona v plném proudu

Venkovní koupaliště, plovárny a akvaparky v jihočeských městech a obcích lákají ke svlažení ve svých bazénech. Řadu možností mají i ti plavci, kteří namísto chlorované vody preferují přírodní biotopy. MF DNES přináší tipy, kam v létě k vodě vyrazit.

Na Lipně je skutečně velký výběr míst ke koupání, ať už je to v Černé v Pošumaví, či přímo v Lipně nad Vltavou, oblíbená je také Přední Výtoň (na snímku) či Jenišov nedaleko Horní Plané nebo nenápadná, ale o to krásnější Radslav a řada dalších lokalit. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Návštěva pískoven u Veselí nad Lužnicí na Táborsku může snadno připomínat dovolenou u moře. Pět samostatných jezer vzniklých po těžbě štěrkopísku nabízejí dostatek prostoru pro koupání, odpočinek i sportovní vyžití. Zatímco vstup do vody je zdarma, kulturně založení návštěvníci si připlatí za večerní zábavu. Na veselské pískovny navíc totiž láká i kulturní program.

Po celé léto v obklopení tamních lesů vystupují čeští umělci při hudebních koncertech i divadelních představeních. Letos zahraje Mucha, Wohnout nebo Zrní. Každou prázdninovou středu navíc provozovatelé promítají filmy v letním kině, kam je vstupné dobrovolné. Vstupenky i kompletní program je na webu veselskepiskovny.cz. K pískovnám se lze snadno dostat pěšky a na kole přímo z Veselí nad Lužnicí. Řidiči pak mohou využít možnosti parkoviště, kde za celodenní stání zaplatí 50 korun. Vedle parkovacích míst se zároveň nachází stánek s občerstvením.

Za přírodním koupáním míří plavci i do Borovan na Českobudějovicku. Koupaliště Lazna se nachází v klidové zóně města blízko centra. Vodu tam čistí vodní rostliny a přírodní ekosystém. Její kvalitu pak pravidelně kontrolují hygienici a jednou za dva roky se bazén kompletně vypouští a čistí. Místo je proto vhodné i pro alergiky.

Start plováren na jihu Čech zbrzdily deště, lidí přibývalo pozvolna

Lazna nabízí zázemí pro návštěvníky všech věkových kategorií. Vodní herní prvky pro děti tvoří skluzavka, houpačka a vodní hřib, sportovci využijí skokanský můstek či hřiště pro plážový volejbal. Za celodenní pobyt na koupališti zaplatí dospělí 60 korun, děti mají 20 korun slevu.

Vltavotýnská plovárna na Budějovicku zahájila letní sezonu v polovině června. Příchozí si všimnou nově vydlážděné terasy u občerstvení, zbytek zůstává při starém. Za vstup stejně jako minulý rok zaplatí podle věku 130 nebo 90 korun, rodinná vstupenka stojí 350 korun. Návštěvníci mají k dispozici travnaté odpočinkové plochy včetně dřevěných lehátek a možnost venkovního občerstvení s posezením. V bazénu najdou řadu vodních atrakcí od lezecké sítě až po houpací bazén a skluzavky.

Pro příští rok už nyní Týn nad Vltavou chystá modernizaci pokladního systému. „Připravujeme QR platby a hodinky na čipy, aby si lidi mohli koupit vstupenky z domova přes internet. Odbourá se tak nával na pokladně. Chceme to směřovat k co nejmenšímu počtu papírových vstupenek,“ naznačil vedoucí městské plovárny Jakub Vlášek.

10. července 2023

Autor: