Ze sauny je vidět Libín. V Prachaticích otevřeli opravený plavecký bazén

  9:16
První etapa oprav prachatické plovárny skončila. Od úterý se bazén opět plní plavci i dětmi ze škol. Po rekonstrukci za necelých 140 milionů korun, která trvala patnáct měsíců, nabízí areál i zcela nový saunový svět.

Návštěvníky, kteří si v těchto dnech přijdou nový areál vyzkoušet, může v první chvíli mást novotou vonící materiál, který zatím ještě stále přebíjí typický odér chlóru. Okamžitě je ale přesvědčí pohled od pokladen, odkud přes velké prosklené spojovací dveře vidí kompletně opravený pětadvacetimetrový plavecký bazén. O jeho dostatečném využití nemá vedení strach, od prvního dne začnou najíždět plavecké kurzy školáků.

„Otvíráme už v půl sedmé a v osm hodin k nám začnou jezdit školy. V tuto chvíli víme, že až do konce školního roku to u nás takhle bude vypadat asi každý všední den,“ říká ředitelka Sportovních zařízení Prachatice Radovana Kutláková.

Žáci budou podle ní využívat i nový dětský bazén, který měl původně stát až po jedné ze dvou navazujících fázích rekonstrukce.

„Nakonec jsme se pro změnu rozhodli kvůli tomu, že bychom při následných etapách museli zastavit provoz bazénu. Takhle budeme schopní nepřetržitě fungovat i při dalších úpravách,“ vysvětluje starosta Prachatic Martin Malý.

„Zatím ale nevíme, kdy se do navazujících dvou etap pustíme. To záleží na tom, zda se vypíšou vhodné dotační tituly,“ dodává Malý s tím, že právě dokončené práce stály necelých 140 milionů korun.

Fotogalerie

Nejlákavější atrakce se nacházejí v přízemí. Spodní patro totiž ukrývá saunový svět až pro několik desítek lidí. Vybrat si mohou mezi klasickou finskou variantou, solnou saunou a panoramatickou saunou, při níž se nabízí výhled na malý venkovní bazén a nedaleký šumavský vrch Libín.

„Jsem mile překvapená, jak se s tím Prachatičtí vypořádali, i když roční výpadek provozu byl znát i u nás v nedaleké Ktiši, odkud sem pravidelně dojíždějí děti z naší mateřské a základní školy. Museli jsme hledat náhradní varianty, což nebylo moc příjemné,“ přiznává starostka Ktiše Ilona Mikešová, která přijela na slavnostní otevření areálu.

Toho využila i stálá návštěvnice Alena Caltová, která do prachatické plovárny každý týden dojížděla z 25 kilometrů vzdálených Vodňan.

„Už jsem se nemohla dočkat, až bude v provozu. Přeci jen mám raději vodu, takže se místo do sauny těším hlavně na plavání. Když ale koukám na ty nádherné dřevem obložené místnosti, možná to ještě přehodnotím,“ říká se smíchem Caltová před jednou z komor.

Prázdninový zkušební provoz odhalil i některé nedostatky, které bude podle ředitelky Kutlákové třeba co nejrychleji odstranit.

„Ještě musíme doladit některé věci pro handicapované a také čipový systém. Budeme tu mít první týden asi pěkné zmatky, musíme se s tím naučit my jako personál, tak i návštěvníci,“ ukazuje Kutláková na jeden z několika moderních čipových terminálů u pokladen, které budou platící pouštět do areálu.

Vstupné podražilo

Změny se však týkají i vstupného, které je nyní výrazně vyšší. Za 75 minut zaplatí dospělý 80 korun, dřív stál hodinový vstup 40 korun, celodenní vstupenka pak vyjde na 290 korun.

„Musíme počítat s tím, že vstupní náklady na osobu se nám zvýšily na nějakých 141 korun, v tom je zahrnuto chlorování, teplo nebo energie, takže je krátkodobý vstup do bazénu vlastně stále dotovaný. Teď už je možné využít i výhodného rodinného vstupného, které jsme doposud neměli,“ podotýká Kutláková při prezentaci všech nových atrakcí, ke kterým patří i nová vířivka u bazénu.

Pro Prachatice je rekonstrukce areálu největší investiční akcí za poslední roky. Ne všichni místní jsou však o smysluplnosti nákladných oprav přesvědčeni.

„Chodím plavat docela často, a i když se mi nová podoba bazénu líbí, město se tím zadlužilo na dlouhé roky dopředu. Navíc mi nikdo nebyl schopný objasnit, jaká je návratnost celého projektu. Třeba takové vytápění a udržování sauny v provozní teplotě stojí spoustu peněz,“ pochybuje jeden z návštěvníků František Bican.

Toho se ale nikdo z vedení areálu nebojí. „Podle zájmu škol vidíme, že bazén bude prakticky pořád plný. Co jsem navíc slyšela z okolí, tak do saunového světa se chystá chodit spousta lidí. Žádnou jinou saunu totiž ve městě v tuto chvíli nemáme,“ dodává Kutláková.