V Prachaticích obnoví letní kino, opozice to považuje za zločin

  17:28
Tradice venkovního promítání se po letech vrátí do Prachatic. Zastupitelé rozhodli, že nechají kompletně přestavět chátrající letní kino u Štěpánčina parku. Pro město to bude obrovská investice, do stavby a vybavení areálu půjde 60 milionů korun.

Prachatická radnice | foto: Johana Křížková

Návrh minulou středu prosadila na zasedání zastupitelů koalice v čele se starostou Martinem Malým (Nezávislí). Pro nakonec hlasovalo jedenáct přítomných, šest bylo proti. 

Opozici neprošel návrh odložit výstavbu na dobu, kdy bude ekonomická situace, nyní poznamenaná covidem-19, stabilnější.

Tradice letního kina v Prachaticích sahá do roku 1963. Kromě filmových promítání v něm od jara do podzimu pořádali koncerty a různá vystoupení. Poslední akce se tam konala v roce 2011, od té doby je prostor zanedbaný.

„Lidé se často ptají, co s tím budeme dělat. Obnovou kina se zabýváme od roku 2014 a projekt jsme připravili s kvalitními architekty. Propojí se s parkem. Bude tam velké pódium, komfortní zázemí šaten a toalet pro účinkující i návštěvníky. Areál bude bezbariérový, přibude kamenná dlažba, bude tam občerstvení a moderní vybavení,“ představil projekt starosta Malý s tím, že hlediště bude částečně zastřešené.

Připomněl, že obnova letního kina je jednou z investičních priorit. Odvolával se rovněž na to, že koalice stavbou dostojí svým předvolebním slibům. 

Zároveň má staronové letní kino zkvalitnit veřejný prostor ve městě. Zahájit práce podle slov starosty doporučil i finanční výbor.

Město má stavební povolení, po schválení tak čeká už jen výběrové řízení na firmu. Stavět se začne již letos a za rok bude hotovo. Radnice vezme peníze z finanční rezervy, která je momentálně 95 milionů korun.

„Odhadem zaplatíme 59,6 milionu, ale je možné, že výběrové řízení cenu sníží. Částku budeme splácet po částech. Letos zhruba polovinu, s druhým dílem bude počítat rozpočet příštího roku,“ upřesnil starosta.

„Je to šílenost a zločin“

U opozice se však plány setkaly s velkým odporem. Vadilo třeba načasování vzhledem k tomu, kolik budou práce stát. 

„Já jsem pro to, investovat do kina a okolí. Jenže teď je řada lidí na hranici chudoby. Pojďme to odložit a přemýšlet o tom, jak pomoci lidem v našem městě,“ navrhoval zastupitel Jusúf Traore (Pro Prachatice).

Robert Zeman (Pro Prachatice) přidal, že investici nyní vidí jako snahu „přestřihování pásek“ před volbami. „Nakolik to sleduje veřejný zájem? Lidé počítají koruny a my tu pro ně teď postavíme kino,“ prohlásil.

Vedení města nešetřil ani Jakub Nepustil (Živé Prachatice). Ptal se, proč se město s devadesátimilionovou finanční rezervou nezaměří třeba na výstavbu nové knihovny nebo neupřednostní úpravy Štěpánčina parku.

Ten se kvůli své zanedbanosti a scházení pochybných skupinek stává ostudou města.

„Je to šílenost a zločin. Město se potýká s problémy kolem sebe a utratit takovou částku za ohrazené letní kino je obrovská zodpovědnost. Kdo ji bere na svá bedra, toho skutečně lituju,“ řekl Nepustil.

Na jednání zastupitelstva se k návrhu vyjádřila i ředitelka Kulturních a informačních služeb města Prachatice Věra Houšková. 

„Zatím tu informaci vstřebávám. Je pravda, že s areálem je potřeba něco udělat. Až tam pak budeme pořádat akce, uživatelsky to bude jistě velmi příjemné prostředí. Je něco jiného dělat akce profesionálně a na koleni,“ přemýšlela vedoucí.

Poukázala však na vysokou cenu i náklady na další provoz. „Mám strach z finanční náročnosti a trochu se obávám personálního zabezpečení. Budeme muset mít člověka, který se bude plně věnovat jen kinu,“ podotkla Houšková. Kulturní události se tam budou konat od června do září.

Autor: