Voda se z přeplněných rybníků na Jindřichohradecku valila do domů i zahrad

  12:40
Plné ruce práce měli ve středu pozdě večer hasiči v jindřichohradecké místní části Děbolín, kde se kvůli silnému lokálnímu dešti rozvodnily dva rybníky. Voda zaplavila několik domů a zahrad, hasiči ale nemuseli nikoho evakuovat.

Voda se z přeplněných rybníků valila do domů i na zahrady. | foto: HZS Jihočeského kraje

Rybníky už přitékající proudy vody nedokázaly pojmout a voda se začala valit přes hráz. Postupně zaplavila dva rodinné domy, několik zahrad a také silnice.

Voda sice krátce po dešti rychle opadat, i tak na místě zasahovala profesionální jednotka hasičů z nedalekého Jindřichova Hradce společně s dobrovolníky ze Stráže nad Nežárkou a Jindřichova Hradce.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

„Kolegové museli čerpat vodu ze sklepů domů a pro případ nouze připravili v areálu jindřichohradecké betonárky více než sto pytlů s pískem pro úpravu a zpevnění odtokových cest v případě dalších dešťů,“ vysvětlila mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů a dodala, že jednotky v zaplavených bytech použily poprvé vysavač na vodu Hydra.

Navzdory vytopení několika objektů nebylo třeba obyvatele domů evakuovat. „Jihočeští hasiči v souvislosti s bouřkami nebo prudkými lijáky nemuseli nikde jinde zasahovat,“ potvrdila Matějů.

Meteorologové v souvislosti s vývojem počasí varovali před bouřkami a dalšími přívalovými dešti, které by v jižní a východní polovině Česka mohly ve středu odpoledne a navečer přinést místy až 30 milimetrů srážek.

Autor: