Poutní místo opraví za 100 milionů. Římov věří, že pak přijede víc turistů

  8:32
Oživí křížovou cestu, zrekonstruují jednotlivé kapličky i areál uprostřed obce s ambity, kostelem a loretánskou kaplí. Poutní místo v Římově na Českobudějovicku budou řemeslníci opravovat více než rok. Práce vyjdou na téměř 100 milionů korun.

Kapličky kolem Římova spojuje naučná stezka dlouhá šest kilometrů. Turisty při ní čeká 25 zastavení, kde se seznámí s biblickou křížovou cestou Ježíše Krista. | foto: Petr Lundák, MF DNES

V těchto dnech se zatím pracuje jen na úpravě cesty. „Pro zbytek ještě v současnosti nemáme vybraného zhotovitele,“ vysvětluje mluvčí Biskupství českobudějovického Petr Samec. Jasno by mělo být v horizontu týdnů.

Unikátní křížovou cestu, která zdobí okolí Římova už od 17. století, čeká skutečně velký zásah. Má celkem 25 zastavení, z toho 24 tvoří zděné kapličky, ale ty za poslední léta už hodně zchátraly a jejich stav není dobrý.

Od druhé poloviny minulého století se navíc často stávaly terčem vandalů a zlodějů. Ti se vyřádili zejména na sochách, které kapličky zdobí. Některé z nich ukradli, jiné zase výrazně poničili. Zbytek poté raději skončil v místním depozitu.

„Místo původních soch jsou tak na některých místech k vidění bohužel už jen jejich fotografie, které návštěvníkům ukazují původní stav, ale to samozřejmě nenahradí dojem ze samotného uměleckého díla,“ uvádí Samec a dodává, že plánují vytvořit nové repliky, které zaujmou místo původních skulptur.

Zásadních úprav se dočkají i samotné kaple, které jsou dlouhodobě ve špatné kondici. „Jsou to zejména omítky a zdivo, u kterých počítáme s poměrně rozsáhlými úpravami, na konečné podobě se podílí také památkový ústav,“ upřesňuje mluvčí.

Projekt vítá i obec. „Myslím si, že obnova poutní místo a celý Římov zatraktivní a zvýší se návštěvnost. Navíc většina těch objektů už byla opravdu v dezolátním stavu, jsme velice rádi, že místní památku opraví,“ těší starostu Lukáše Babku, který doufá, že tato hodnotná atrakce v budoucnu přiláká více návštěvníků nejen z Česka, ale například i ze sousedního Rakouska.

Právě odtud sem tradičně jezdí početná část poutníků. Podle starosty by to mohlo mít pozitivní dopad například na místní podnikatele.

Na výsledek se těší i samotní obyvatelé Římova. „Bude to hezčí místo na vycházky a určitě vzroste celková úroveň naší obce,“ myslí si Radka Hlachová. „Křížová cesta i zahrada u kostela jsou krásná místa, kam rádi chodíme odpočívat nebo sportovat,“ doplňuje a těší se, až bude vše hotové.

Na kapličkách teď budou postupně pracovat řemeslníci a až bude známý zhotovitel oprav zbylých částí poutního areálu, měla by dál rekonstrukce pokračovat paralelně tak, aby bylo hotovo ideálně do srpna příštího roku.

Celkový rozpočet počítá s investicí téměř 100 milionů korun, jen kapličky přijdou na 19 milionů. Téměř 90 procent ceny ale podle Samce pokryje dotace z evropských fondů. Zbytek poté doplatí samotná římovská fara a přispěje i českobudějovické biskupství, které je zadavatelem.

„Projekt zpracovává postupně i opravy krovů kostela a kaple Lorety včetně ambitů, kde se vymění také střešní krytina,“ upřesňuje rozsah rekonstrukce Samec a dodává, že oprav se dočkají i vnější fasády a uvnitř odborníci zrestaurují například nástěnné malby.

Dojde i na obnovu místní zahrady, kde mimo jiné roste významný starý dub. Ten v minulosti dokonce zvítězil v anketě Strom roku. Zahrada pak poslouží jako klidné meditační místo, kde poutníci znovu načerpají své síly poté, co projdou křížovou cestou.