Policisté zachránili ženu, která byla po operaci a krvácela z rány na noze

  10:56
Šéf jihočeské policie Luděk Procházka ocenili dvě dvojice policistů, kteří v lednu pomohli se záchranou lidského života. V Českých Budějovicích pomáhali ženě, která krátce po operaci silně krvácela z rány na noze. V druhém případě policisté z Prachatic asistovali u muže ležícího na chodníku.

První dvojice zleva jsou ocenění policisté z Prachatic, druhá pomohla krvácející žene v Budějovicích. | foto: Policie ČR

Začalo to běžným řešením dopravního přestupku na Mariánském náměstí v Českých Budějovicích. Najednou si dvojice mladých policistů Jakub Pešek a Jakub Čoudek všimli, že nedaleko leží na chodníku žena a silně krvácí.

Neváhali ani chvilku a ihned se k ní vydali, aby jí pomohli. První z dvojice se rozběhl k ženě, další vzal co nejrychleji z kufru auta brašnu, kde jsou zdravotnické pomůcky, a také spěchal na pomoc.

„Viděli jsme, že je to opravdu masivní krvácení. Později jsme si všimli, že se táhla čára krve desítky metrů už někde od restaurace Perla na okraji náměstí. Paní jsme se snažili sundat kozačku, abychom se dostali k místu poranění. Pak jsme pomocí škrtidla, obvazů a dalších pomůcek co nejvíce zastavili krvácení,“ popsal událost Jakub Pešek.

Zachraňoval z ledové vody, rozmluvily sebevraždu. Příběhy hrdinů roku 2023

Jejich rychlá reakce i znalosti první pomoci ženě zachránily život. „Celou dobu paní vydržela při vědomí. Snažili jsme se s ní neustále komunikovat. Za několik minut pak dorazila přivolaná záchranná služba, které jsme ženu předali,“ doplnil Jakub Čoudek.

Zraněnou nesrazilo auto či kolo ani se jí na místě nestal žádný úraz. Byla čerstvě po lékařském zákroku v oblasti kotníku a začala v místě jizvy znovu nečekaně krvácet. Událost se stala v polovině ledna a podle dostupných informací by měla být žena v pořádku.

Za rychlý zákrok a záchranu ocenil na začátku února dvojici i šéf jihočeské policie Luděk Procházka. „Oba postupovali v duchu našeho hesla a pomáhali a chránili,“ řekl při slavnostním proslovu. Ředitel oběma nadstrážmistrům udělil kázeňskou odměnu.

„Při zásahu bylo vše automatické“

Stejného ocenění se dostalo i další dvojici Jaroslavu Kotálovi a Jakubu Klabouchovi z obvodního oddělení v Prachaticích. Ti 17. ledna obdrželi informaci o tom, že na chodníku v Pivovarské ulici v Prachaticích leží starší muž. Okamžitě přijeli na místo a zjistili, že mu už poskytovala první pomoc přítomná žena, a to nepřímou masáží srdce.

Policisté na místě převzali iniciativu. Jakub Klabouch zkontroloval u muže životní funkce a Jaroslav Kotál vystřídal ženu v poskytování první pomoci masáží srdce.

Strážník se na dovolené nachomýtl k nehodě, z auta ve srázu zachránil dva lidi

Pacienta si poté převzala zdravotnická záchranná služba, která pokračovala v resuscitaci a muže následně odvezla do nemocnice. „Při tom zásahu bylo vše automatické, v tu chvíli nad ničím dalším nepřemýšlíte. Mám i mimo klasický policejní výcvik kurz první pomoci, tak jsem věděl, co dělat,“ uvedl Jakub Klabouch.

Všichni čtyři ocenění policisté o svém zásahu mluvili skromně. Shodli se, že to patří k jejich práci, byť zrovna takové zákroky nejsou úplně běžné.

Strážník na Vysočině se na dovolené nachomýtl k nehodě, z auta ve srázu zachránil dva lidi:

7. listopadu 2023

Autor: