Za zastřelení agresivního chataře dostal policista 3,5 roku vězení

  12:04
Krajský soud v Českých Budějovicích poslal na 3,5 roku do vězení policistu, který při zásahu zastřelil agresivního chataře. Tragédie se stala před dvěma roky na Jindřichohradecku. Rozsudek není pravomocný.

Policista při soudním líčení v březnu roku 2022 | foto: Lukáš Marek, MF DNES

Incident se stal předloni v srpnu v chatové osadě Smržov, kam přijela hlídka řešit výtržnost a domácí násilí. Obžalovaný při zákroku zastřelil mladého muže.

Střílející policista vinu odmítl, ale přiznal, že na pachatele třikrát vystřelil. „Lituji toho a omlouvám se všem pozůstalým. Rád bych to provedl jinak, ale nevím jak. Mrzí mě ztráta lidského života,“ vypověděl.

Obžalovaný už při březnovém líčení podrobně popsal tehdejší zásah. Opilý muž, který byl hlídce dobře známý, v chatové oblasti ničil majetek a ohrožoval ženu. Policista použil služební zbraň jako donucovací prostředek. Pachatel podle něj nereagoval na výzvy, aby si lehl na zem. Policista mířil na dolní část jeho těla.

„Viděl jsem, že má v ruce nějaký předmět. Varoval jsem ho, že budu střílet. On se rozběhl proti mně a řekl, ať střílím. Já vystřelil, ale mělo to být mimo něj. Ustupoval jsem před ním. Bylo to vše strašně rychlé. Znal jsem ho, ale v takovém amoku jsem ho nezažil. Působilo to na mě, že dál útočí. Další dvě rány mohly být, když padal,“ zmínil ve výpovědi.

Senát u soudu v odůvodnění rozsudku mimo jiné uvedl, že policista nevypovídal o události zcela pravdivě. Při výpovědi řekl, že měl zastřelený nějaký předmět v ruce. Předseda senátu Jaromír Hájek ale sdělil, že po střelbě policista při telefonátu se svými kolegy předmět v ruce popíral.

U českobudějovického krajského soudu v obžalobě zaznělo, že policista muže usmrtil ve strachu a zmatku, přestože byl na podobné akce vycvičený. Obžaloba mu vyčítala, že nepoužil varovný výstřel. Kladla mu za vinu zločin zabití a přečin zneužití pravomoci úřední osoby.

Do chatové oblasti policisté kvůli sporům jezdili pravidelně. Různé incidenty, rozepře či drobné krádeže byly na denním pořádku. Vše mnohdy souviselo i s drogami.

Případ vyšetřovala Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle závěrů inspekce i žalobců policista nebyl v žádném ohrožení života a reagoval unáhleně.

Autoři: ,