Policista čelí obvinění ze zabití. V rozrušení střílel, i když nemusel

  9:00
Až desetileté vězení hrozí jihočeskému policistovi, který zastřelil muže při loňském zásahu v chatové oblasti na Jindřichohradecku. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů teď čelí obvinění ze zabití a zneužití pravomoci úřední osoby.

Událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti nedaleko obce Smržov u Lomnice nad Lužnicí. Policejní hlídka tam tehdy vyrážela okolo 20. hodiny večer kvůli muži, který ničil jednu z chat.

„Zasahující policista z obvodního oddělení Třeboň tam použil služební zbraň proti agresivnímu pachateli. Ten při zákroku utrpěl zranění, kterému na místě podlehl,“ popsala tehdy policejní mluvčí Štěpánka Schwarzová.

Policista muže střelil třikrát

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) teď zveřejnila výsledky svého šetření, na základě kterých je zmíněný policista obviněný ze zabití.

„Po příjezdu na místo tehdy policisté spatřili muže, který přicházel k chatě a jevil známky ovlivnění alkoholem. Jeden z policistů použil služební zbraň jako donucovací prostředek, mířil jí na muže a vyzýval jej, aby si lehl. Muž však nereagoval a směřoval k policistovi. Ten následně na muže vystřelil, a i když jej zasáhl a případný útok již nehrozil, policista muže střelil ještě dvakrát,“ popsala mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Podle informací deníku Právo, který informaci přinesl, je to nejspíš poprvé v novodobé historii, kdy je policista obviněný ze zabití při výkonu služby.

„Na základě detailního dokazování, mimo jiné znaleckých posudků z oborů soudního lékařství, balistiky, biomechaniky a psychiatrie policejní orgán GIBS uzavřel, že ze strany zakročujícího policisty se jednalo o exces z nutné obrany spáchaný ve stavu silného psychického rozrušení,“ dodala Nguyenová.

Policista tak od 20. dubna čelí trestnímu stíhání za zločin zabití a přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Za to mu v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na 10 let.

Podle Práva má nadřízený policisty v nejbližších dnech rozhodnout o tom, zda muže postaví mimo službu.

Autor: