Kyberzločiny, drogy či extremismus. Policie si určila své priority

  8:52
Jihočeští policisté zveřejnili statistiky za minulý rok. Na základě získaných dat stanovili priority pro nadcházející období. Kromě boje s kyberkriminalitou se zaměří na drogovou scénu, hrozby extremistů a ochranu měkkých cílů nebo zvýšení bezpečnosti silničního provozu.

ilustrační snímek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Stoupající počet sexuálně motivovaných zločinů, narůstající problém kyberkriminality nebo rekordní počet dopravních nehod pod vlivem návykových látek. Policie zveřejnila statistiky a definovala priority pro tento rok. Patří mezi ně doprava, drogy i extremismus. Stále také hledá nové kolegy.

„Nejvíce zastoupenou oblastí počítačové kriminality jsou nyní investiční podvody či podvody typu falešný bankéř. Setkali jsme se například s podvodnou investicí do kryptoměn v hodnotě přesahující 3,5 milionu korun. Počet těchto zločinů meziročně vzrostl o 169 na 1 081,“ přiblížil specialista preventivního projektu Kyber rádce Miroslav Šupík.

Kybernetická trestná činnost (počet)2016201920222023
2615359121018

Dalšími kategoriemi kyberkriminality jsou podle něj především kyberšikana a šíření dětské pornografie. Objasněnost u těchto kategorií však kvůli anonymitě, kterou internet nabízí, není velká. „Většinu těchto případů řešíme na mezinárodní úrovni, neboť pachatelé často operují ze zahraničí. Pak je zapojený Interpol i Europol. Policii však chybí odborníci na IT problematiku, tyto specialisty je těžké zaplatit,“ doplnil.

A právě personální podstav je dalším bodem, na který se chce policie v tomto roce více zaměřit. V jižních Čechách sloužilo v roce 2023 celkem 2 117 policistů. Přesto, že se nábor nových posil docela dařil, stále do svých řad láká minimálně 240 mužů či žen.

Při nehodách zemřelo 47 lidí

Zajímavé informace poskytly také statistiky dopravních nehod. Policie za minulý rok eviduje v kraji 4 640 havárií, při nichž zahynulo 47 lidí. „Je to o jedno úmrtí méně než v roce 2022. Alarmujícím je ale počet viníků ovlivněných alkoholem. Celkem jich bylo 355. Nejtragičtějším měsícem na jihočeských silnicích byl srpen, kdy zemřelo osm lidí,“ sdělil mluvčí jihočeské policie Jiří Matzner. Konstantně přibývá také nehod pod vlivem návykových látek. Jejich počet vzrostl za posledních pět let z deseti případů ročně na 32.

Počet trestných činů spojených s držením a pěstováním drog pak meziročně vzrostl o 11 a vyšplhal se na číslo 297. Proto se policisté chtějí letos více zaměřit i na bezpečnost provozu a boj s drogovou kriminalitou.

Statistika: registrované/objasněné20222023
Vraždy3/35/4
Znásilnění35/2063/46
Loupeže57/4265/54
Vloupání160/53142/41
Drogy286/247297/239

„Drogová problematika se prolíná a dotýká téměř všech linií trestné činnosti, kterou se zabýváme. Účinky a vliv některých návykových látek, jako jsou alkohol a cigarety, jsou navíc v naší společnosti bagatelizované a tolerované. Prioritou policie je proto ochrana těch nejzranitelnějších, dětí,“ sdělil mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura.

Další z policejních priorit pro rok 2024 je zaměření na extremismus a ochranu měkkých cílů. Tam se policie soustředí především na včasnou identifikaci případů a monitoring protiprávního jednání. Zlepšit chce také vyhodnocování a prověřování případů s možným extremistickým podtextem.

Vrah miminka stále uniká

Ze zveřejněných dat také vyplývá nárůst nahlášených znásilnění. V meziročním srovnání jich přibylo 18. Policie přitom upozorňuje, že většinu těchto činů spáchala osoba blízká oběti.

„Na otázku, zda ve společnosti počet znásilnění skutečně narůstá, není jednoduché odpovědět. Vloni jsme začali prověřovat znásilnění a pohlavní zneužití, které se staly před více lety. To je možné přičítat jak vyšší důvěře obětí v orgány činné v trestním řízení, tak podpoře organizací, které obětem těchto trestných činů pomáhají,“ vysvětlil Bajcura.

Kyberútoky byly letos „ve vlnách“, v listopadu jejich počet poklesl

Další zajímavostí vyplývající z uveřejněných dat je konstantně narůstající počet legálně držených zbraní, jejichž počet se zvyšuje již od roku 1998. Aktuálně je tak v kraji 95 192 legálně vlastněných střelných zbraní. Průměrně to vychází na tři pro jednoho majitele.

V loňském roce vyšetřovala jihočeská mordparta pět vražd. „Můžeme konstatovat, že u čtyř případů zjistili kriminalisté pachatele. Jediným pomníčkem loňského roku tak zůstává vražda miminka, jehož tělo objevili lidé v létě v Lipně nad Vltavou,“ připomněl Matzner.