Chatu střeží samostříl, vyhrožovaly cedule. Zloděje proudu sebrala zásahovka

  12:50
Vysoké ploty a výstražné cedule s nápisem: „Pozor, objekt střežen samostřílným systémem“. Takovým opevněním se chránil před nezvanými hosty chatař na Písecku. Jeho podezřele nízký odběr elektřiny však odhalili na dálku. Když energetická společnost informovala policii, došla si pro muže zásahová jednotka.

Případ se odehrál letos v březnu, písečtí policisté o něm informovali nyní, kdy vyšetřovatel pachatele obvinil z krádeže. Odebíral totiž načerno elektřinu.

„Vyšetřovatel měl na začátku března připravený příkaz k domovní prohlídce. Vzhledem k tomu, jaké informace muž vyvěsil na ploty kolem pozemku, bylo třeba zajistit bezpečný vstup všem zasahujícím kriminalistům i pracovníkům energetické společnosti. To byla práce pro zkušené policisty ze zásahové jednotky,“ popsala mluvčí píseckých policistů Kamila Čuřínová Ingrišová.

S podporou dronu vnikli policisté na opevněný pozemek, kde dotyčný trvale bydlel. „Při rychlé akci se dostali až k chatě a překvapenému podezřelému muži. Následovala zevrubná domovní prohlídka, během které se potvrdilo podezření, že muž důmyslně mechanicky upravil elektroměr. Ten stál i v době, kdy elektrická zařízení v nemovitosti fungovala,“ popsala mluvčí.

Kriminalistický technik na místě zajistil stopy, které odeslal k expertizám z oboru elektrotechniky, mechanoskopie a genetiky. Na základě výsledků znaleckých zkoumání zahájili vyšetřovatelé v tomto týdnu trestní stíhání šestašedesátiletého muže.

„Nejméně v době od 20. ledna 2023 do 2. března 2024 měl upraveným elektroměrem úmyslně vykazovat jiné hodnoty odběru energie a způsobil škodu za bezmála 200 tisíc korun,“ shrnula Čuřínová Ingrišová s tím, že stíhanému hrozí až pět let vězení.

Autor: