Levné teplo a nové byty. Strany v Budějovicích začínají vábit voliče

  8:50
Do komunálních voleb zbývají dva měsíce. Jednotlivé strany a hnutí vyrážejí do boje o hlasy voličů a lákají je třeba na vidinu nových městských bytů či více parkovacích míst. V Českých Budějovicích se uchází o přízeň voličů 12 stran či hnutí. Slibují postavit třeba i most přes Vltavu.

Z podzimních voleb vzejde nové vedení českobudějovické radnice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nejvíce na očích je v Budějovicích nyní ČSSD a její lídr Miroslav Joch. Bývalý náměstek primátora už před pár týdny začal s billboardovou kampaní. Voliče láká například na udržení cen tepla.

Sociální demokraté v tom nejsou jediní, podobnou věc mají na programu i další, třeba lidovci s TOP 09. Takové prohlášení si mohou dovolit. Sto procent akcií Teplárny České Budějovice vlastní město, jehož zástupci tak mají hlavní slovo. Zrovna taková věc může mít svou váhu, firma vytápí 30 tisíc domácností.

ČSSD nejspíš začala s předstihem i proto, že aktuálně v zastupitelstvu chybí a chce se po čtyřech letech vrátit zpět.

ANO má ještě čas

Společnou kandidátku pak opět mají TOP 09 s KDU-ČSL. Ti na radnici vládnou s ANO, Občany pro Budějovice (OPB) a STAN a Čistými Budějovicemi. „I v krajských volbách naše koalice opět uspěla, a je tak logické, že se budeme ucházet o hlasy znovu i ve městě,“ uvedl lídr Tomáš Bouzek (TOP 09).

Chce například dotáhnout projekt 300 nových městských bytů. Ty mají vzniknout ve Čtyřech Dvorech nedaleko hokejového stadionu. Nyní je vše ve fázi zpracování projektu. Stejně jako u cen tepla, bude i tato akce v programech více stran.

Zastupitelstvo v ČB

Koalice
ANO – 11 křesel
OPB – 9 křesel
KDU-ČSL a TOP 09 – 3 křesla
Čisté ČB – 3 křesla

Opozice
ODS – 8 křesel
Piráti – 6 křesel
KSČM – 4 křesla
Nezařazení – 1 křeslo

„Dostupné bydlení, životní prostředí, podpora podnikání i sociální politika,“ vyjmenovala některé z priorit Zuzana Kudláčková, jednička Pirátů, kteří jsou nyní v opozici.

Jedním z mála, jež naopak zatím žádnou kampaň nedělá, je v zastupitelstvu početně nejsilnější hnutí ANO. „Ještě je čas, až ke konci srpna, začátkem září,“ reagoval stručně primátor Jiří Svoboda, který bude opět jedničkou. Jaký bude program, prozatím nechtěl upřesnit.

To koaliční partneři z OPB už zahájili kampaň a dělají takzvaná sousedská setkání. V pondělí bylo jedno v Suchém Vrbném, další budou třeba u KD Vltava na stejnojmenném sídlišti či na Pražském sídlišti u Juvelu.

OPB budou chtít pokračovat v rozpracovaných projektech. Tím největším je velká rekonstrukce a přestavba KD Slavie. Akce za stovky milionů korun má začít příští rok. V programu budou i projekty spojené s přibližováním města a jeho obyvatel s řekami. To znamená třeba Sluneční ostrov u Pražského sídliště na Vltavě, kde by vznikla nová relaxační zóna s koupáním.

Lepší doprava = výhra

Velkou kapitolou bude při kampani tradičně doprava. Nedostatek parkovacích míst, chybějící silnice, kolony a někdy i úplný kolaps provozu. V posledních měsících se problém ukázal jako ještě větší, a to při opravě Strakonické, kdy se prostě Budějovicemi nedalo projet.

Pokud někdo nabídne několik dobrých řešení, nikoli jen slibů, mohl by u voličů rovněž uspět. Jisté je, že dopravu asi v kampani nevynechá nikdo.

„V dopravě se v uplynulém období nepodařilo vedení města postavit ani připravit jediný důležitý projekt,“ upozornila opoziční zastupitelka a jednička ODS Dagmar Škodová Parmová.

Občanští demokraté proto už před pár měsíci oznámili, že se vrací prostřednictvím kraje, kde vládnou, ke stavbě mostu přes Vltavu v Rožnově u papíren.

Brzy se pak začne stavět parkovací dům u sportovní haly. Některé strany ale v programu nabídnou i další záchytná či jiná parkoviště. Ve hře je například na sídlišti Vltava. A tématem bude i nadále také čistota ulic a například vyvážení košů a kontejnerů na odpad. Dostane se i na městskou policii a její fungování či více zeleně. A řešit se v kampani bude i budoucnost MHD.

Autor: