Lipno už brázdí jen přívoz v Horní Plané, sezona byla spíš podprůměrná

  13:28
Dva ze tří přívozů, které vozí přes Lipno obyvatele místních obcí a turisty, už ukončily sezonu. Podle provozovatelů plavidel ve Frymburku a v Dolní Vltavici byla podobná jako v minulých letech, i když převezli méně lidí. Hornoplánský přívoz Pionýr bude v provozu do té doby, než Lipno zamrzne.

Pívoz Pionýr na druhý břeh Lipna vozí turisty i místní. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Antonín Labaj jezdí s přívozem z Frymburku na Frýdavu. Přes zimu ho čeká oprava podpalubí, hnacího ústrojí, elektromagnetických spojek, bude měnit palubu a opravovat kormidelnu.

V nejbližších dnech vyzdvihne za pomoci jeřábu přívoz na břeh. Stejné plány má René Wippern, majitel přívozu, který pendluje mezi Dolní Vltavicí a Kyselovem. Také zde skončila sezona s posledním říjnem.

„Přívozy jsou takovým lipenským folklorem a každý rok lákají desítky tisíc pasažérů. Ti pak svými příspěvky na sociálních sítích šíří jejich věhlas a užitnou hodnotu dál. To nás všechny těší,“ zdůraznil Jiří Mánek z Turistického spolku Lipenska.

Sezonu tak neukončil z trojice přívozů už jen jediný. Hornoplánský přívoz zůstává na vodě dál a je připravený vozit turisty i místní.

„Nemáme ještě udělané statistiky, ale v porovnání s předchozími lety nebyla tato sezona ničím výjimečná, spíš se dá říct, že byla podprůměrná,“ uvedl Petr Tahotný, vedoucí hospodářsko-správního odboru města Horní Planá.

24. března 2023

Autor: