V Českých Budějovicích zavřeli z bezpečnostních důvodů podchod u nádraží

  9:14
Graffiti výzdoba z loňského roku podchod u českobudějovického vlakového nádraží sice oživila a možná nastínila jeho další budoucnost, ale jinak se toho moc nezměnilo. Veškeré zamýšlené plány na využití špinavých a zapáchajících prostor zapadly a město se rozhodlo podchod z bezpečnostních důvodů uzavřít.

Českobudějovická radnice nechala kvůli špatnému technickému stavu zavřít podchod u vlakového nádraží. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podchod je, především kvůli zatékání z komunikace, ve špatném technickém stavu.

„Na zjištění ze stavebně technického průzkumu zpočátku roku muselo navázat vypracování statického posudku. Ten budeme mít k dispozici už brzy,“ potvrzuje náměstek primátora Tomáš Bouzek. Podle něho bude využití prostor v budoucnu záviset právě na tomto posudku a z něho vyplývajících oprav.

Bouzek nevylučuje možnost uměleckých ateliérů, o kterých už radní dříve jednali s organizátory budějovického majálesu. Právě ti stojí za zmíněnou výzdobou z roku 2020. V něm město zveřejnilo hned tři výzvy na pronájem zanedbaných prostor. Nikdo se ale nepřihlásil.

V minulosti byl na stole také návrh na parkoviště pro kola. Dalším bylo třeba úplné zrušení podchodu a svedení dopravy pod zem. Tím by došlo k rozšíření prostoru před nádražím a jeho propojení s Lannovou třídou. Podle náměstka primátora Juraje Thomy by s tím byly spojené obrovské investice.

Zavření podchodu by nemělo nijak zásadně narušit pohodlí obyvatel města. Většina z nich podle Bouzka využívá přechody.

„Zavřít to měli už dávno. Jsou tam jen bezdomovci a narkomani a dělají nepořádek,“ stěžuje si prodavačka z pekařství naproti nádraží.

Pro Renátu Duškovou ze Zlivi je to ale komplikace. „Budu teď muset zbytečně přecházet a čekat na zelenou, když chvátám,“ říká.

Nyní je kolem vstupů do podchodů nainstalované mobilní oplocení, které by měly brzy nahradit zábrany pevné.