Třicet let starý plynovod u Budějovic dál nemá povolení, řízení začne znovu

  12:10
Letitý spor mezi úřady a majiteli pozemků poblíž Českých Budějovic se znovu připomíná. Týká se vysokotlakého plynovodu mezi Novým Vrátem a Jivnem, který od roku 2010 řeší úřady a soudy kvůli námitkám, že jde o černou stavbu.

ilustrační snímek | foto: MAFRA

Plynovod poškozuje majitele parcel na jeho trase, kterým to omezuje práva a například zde nesmějí stavět. Někteří z nich poukazují na to, že jejich majetek tím ztrácí na ceně. Přitom o jeho existenci vůbec nevěděli.

O čtyřkilometrovém plynovodu nyní rozhodl krajský úřad. Zrušil dodatečné stavební povolení pro vady a věc vrátil stavebnímu úřadu. Uložil mu řadu opatření k legalizaci.

„Musí oslovit aktuální vlastníky pozemků, aby reflektoval jejich práva včetně práv odpovídajících věcnému břemeni,“ stojí v rozhodnutí odboru regionálního rozvoje a stavebního řádu krajského úřadu, na který se opakovaně obrátili stěžovatelé.

Majitelů dotčených pozemků jsou desítky, někteří se stále mění nebo je mají zastavené u bank. Pozorovatelé upozorňují, že pro stavební úřad to bude znamenat velké problémy.

Stavební řízení se vrací do roku 1989

Podle stěžovatelů je absurdní, že stavební řízení se vlastně vrací do roku 1989, kdy si plynovod nechal postavit zaniklý státní podnik Jihočeské cihelny. V té době totiž procházely podobné projekty bez komplikací.

„Nemám povědomí, že by nějaký podobný správní soud trval déle,“ komentoval loni kauzu pro MF DNES právní zástupce nespokojených vlastníků pozemků Josef Šírek.

Vady v řízení, kdy úřady nejprve neoznámily stavbu všem vlastníkům, se snažil zachránit stavební úřad dodatečným povolením a majitel plynovodu zase uplatněním vydržovacího práva. Vlastníci dotčených pozemků přitom doplatili na socialistické praktiky, kdy půda patřila státu a jednotlivec neměl žádný význam.

Z neoblomných, kteří bojují o práva více než deset let, zbyli nakonec dva. Jedním z nich je invalidní důchodce ze Sokolova, bývalý horník Roman Davídek. O plynovodu na svém pozemku se dověděl jako dědic, předtím ho koupil jeho otec. Na omezení ho upozornila až realitní kancelář, když ho chtěl ve finanční tísni prodat.

Spor už řešily soudy i ombudsman. Zahladit původní vady stavebního řízení se pokoušel krajský úřad, budějovický magistrát, ministerstvo pro místní rozvoj i vlastník plynovodu distribuční společnost EG. D.

Spor opustil stěžovatel Davídek, kterému se podařilo pozemek s plynovodem prodat. To však nic nemění na novém stavebním řízení, ke kterému se má vyjadřovat 125 vlastníků pozemků a jeho účastníků.