iDNES.cz

Letos budou zvedat platy v krajské nemocnici nebo ve firmě Bosch

  14:52
Většina velkých jihočeských firem zvyšuje mzdy, v Budvaru či Madetě budou vyjednávat. Od ledna se v řadě společností zaměstnanci dočkají novinek.

Část Jihočechů zahájila letošní rok s příjemným bonusem, jejich zaměstnavatel jim přidal peníze. Platí to třeba pro ty z českobudějovické nemocnice, kteří kvůli epidemii nemoci covid-19 prožívají obzvlášť náročné období. Od ledna se proto dočkají několika novinek.

„Výsledkem letošního kolektivního jednání je mimo jiné navýšení mezd o deset procent všem zaměstnancům,“ informovala mluvčí nemocnice Iva Nováková.

Zároveň se změní tarify podle délky praxe u sanitářů a sanitářek, ošetřovatelů a ošetřovatelek.

Personál se dočkal také mimořádné odměny ve výši takzvaného 13. platu. Dostanou ho ve výplatě za prosinec. 

„Celkem na tyto odměny vynaložíme 150 milionů korun. Přestože jsme ekonomicky zdravou nemocnicí, i pro nás je tato forma poděkování našim zaměstnancům zcela mimořádnou událostí, která se neděje každý rok,“ zhodnotil generální ředitel Michal Šnorek.

V krajské nemocnici pracuje více než tři tisíce lidí, je tak jedním z největších zaměstnavatelů v regionu. 

„I v roce 2021 budeme dále navyšovat počet personálu zejména na operačních sálech. Největší stavební akce v historii naší nemocnice, která zahrnuje vybudování nejmodernějších centrálních operačních sálů a centrální sterilizace, pokračuje podle plánu. Proto budeme potřebovat více lidí. Zejména sálové sestry a nižší zdravotnický personál,“ uvedl Šnorek.

Přidává i největší zaměstnavatel v kraji, kterým je firma Robert Bosch České Budějovice. V Českých Budějovicích pro ni pracuje zhruba 3 700 lidí. 

„Mzdy navyšujeme standardně k 1. lednu 2021 na základě kolektivního vyjednávání o tři procenta. Navíc jsme vloni vyplatili jednorázovou prémii jako poděkování za zvládnutí obtížného roku,“ shrnul mluvčí koncernu Bosch Group Pavel Roman.

Firmu, pro kterou je důležitý automobilový průmysl, ovlivnila koronavirová pandemie především v první polovině roku. „V první vlně na jaře se příjmy zaměstnanců a s tím i náklady snížily. Mnoho z nich zůstalo s dohodnutou náhradou mzdy ve výši 70 až 75 procent doma. Dva dny v měsíci většina čerpala neplacené volno. Od léta se situace v zakázkách zlepšuje, takže se příjmy zaměstnanců vrátily na původní hodnoty,“ přidal Roman.

Úspěšný rok za sebou má společnost Viscofan, která v Budějovicích vyrábí umělá střívka pro masný průmysl. V roce 2020 tam mzdy plošně vzrostly o téměř pět procent a zvedly se i odměny vyplácené mimo jiné kvůli koronaviru.

Přidávat se bude i letos. „Od ledna chystáme další nemalé navýšení rozpočtu mzdových nákladů. Naše zaměstnance chceme informovat o přesných číslech. Jisté je, že Viscofan bude navyšovat v řádu procent,“ informoval v polovině prosince Martin Šilha, personalista firmy, která v krajském městě zaměstnává 650 lidí. Kromě mezd tam rozšíří i nabídku benefitů.

Mzdy porostou i v energetice

S novým rokem dostanou více i v Jaderné elektrárně Temelín společnosti ČEZ. „Ta se pro rok 2021 s odbory dohodla na čtyřprocentním růstu mezd u zaměstnanců jaderných elektráren,“ informoval mluvčí Marek Sviták s tím, že se od nového roku zvednou i příspěvky na stravování. Temelín má zhruba 1 260 pracovníků.

Změny čekají také další energetickou společnost E. ON, která má jedno ze svých sídel v Budějovicích. Vyjednávání tam skončilo v listopadu. „Nové kolektivní smlouvy jsou uzavřené na období let 2021 až 2023 a sjednané mzdové a sociální benefity zaručují našim zaměstnancům například sociální jistoty i pro budoucí období bez ohledu na možný nelehký vývoj hospodářské situace v České republice,“ shrnul tiskový mluvčí Roman Šperňák. 

Hlavním přínosem nových smluv v E. ON je navýšení tarifních platů, a to již od ledna 2021, v průměru o pět procent. Zvyšuje se i motivační složka mzdy podle výkonnosti jednotlivých pracovníků.

V některých firmách se přidává jindy než od ledna. To platí například pro firmu Engel, která se u Kaplice na Českokrumlovsku věnuje výrobě vstřikovacích strojů a má 940 pracovníků. 

„Obchodní rok máme od 1. dubna, takže vyjednávání s odbory ještě nezačalo. Jako již tradičně pokryje navýšení minimálně inflaci,“ zhodnotil personalista David Dědič.

Podobná situace je v Budějovickém Budvaru. „Kolektivní vyjednávání je teprve před námi, navyšování mezd nastane od 1. dubna roku 2021,“ reagovala ředitelka personálního oddělení Monika Grešová. Národní pivovar má v současné době 680 zaměstnanců.

Od dubna zvýší mzdy také společnost Hauser s výrobním závodem u Kaplice, kde vznikají chladírenská zařízení. Stejné to je i v Madetě, tradičnímu výrobci mléčných lahůdek. 

„Navýšení mezd v příštím roce plánujeme. O způsobu a výši budeme rozhodovat na přelomu 1. a 2. čtvrtletí roku s ohledem na ekonomickou situaci,“ přidal personální ředitel Pavel Buryánek.

Autor:
zpět na článek