V lednu začnou vyjednávání v závodu Engel v Kaplici na Českokrumlovsku, kde by se mohli zaměstnanci strojírenské společnosti dočkat navýšení platů. Firma při něm vychází z průměrné roční míry inflace.
„Předpokládám, že odbory budou požadovat alespoň pětiprocentní nárůst mezd, a to i z hlediska toho, že reálný pokles mzdy z minulých let nebyl doposud vyrovnaný. Nemáme aktuálně v plánu žádné zásadní změny či rušení zaměstnaneckých benefitů. Již dlouhodobě se zabýváme ochranou zdraví našich zaměstnanců, a tak budeme v této oblasti již stávající benefity pravděpodobně rozšiřovat,“ přiblížil personální ředitel David Dědič.
Konkrétní čísla zatím nemá ani personální oddělení firmy Wienerberger, kde stále pokračuje kolektivní vyjednávání. „Snažíme se být v souladu s pracovním trhem a tím, co nabízí. Přidělené prostředky pro navýšení mezd využíváme cíleně. To znamená podporu autonomie vedoucích pracovníků i ocenění těch výkonných a kompetentních,“ upřesnila vedoucí personalistka stavební společnosti s centrálou v Českých Budějovicích Markéta Souhradová.
Personalisté budějovické společnosti Robert Bosch se začátkem prosince dohodli se zástupci odborových organizací na celkovém navýšení platů od ledna 2025 zhruba o šest procent. „Součástí je například i navýšení příspěvku na penzijní připojištění na 1 500 korun měsíčně. Našli jsme pro obě strany akceptovatelný kompromis, který vychází z aktuální situace jak na trhu práce, tak v automobilovém průmyslu,“ přidal vedoucí oddělení korporátní komunikace Pavel Roman.
Firmy přidají o pět až sedm procent. Polepší si finančníci, ajťáci i prodavači |
Jasné už je, o kolik si přilepší někteří zaměstnanci krajem zřizovaných organizací, jako například lékaři v nemocnicích či zaměstnanci v sociálních zařízeních. Od 1. ledna totiž začala platit novela, která zvyšuje platové tarify většiny zaměstnanců o 1 400 korun. Týká se to také pracovníků v oblasti kultury, správy a údržby silnic či zaměstnanců úřadu Jihočeského kraje. „V případě pedagogů zařazených do krajem zřizovaných organizací pak půjde o valorizaci všech platových tarifů v tabulkové stupnici o sedm procent,“ upřesnil mluvčí kraje David Hocke.
Mobil už je pracovní pomůcka
Firmy na jihu Čech navíc neplánují výrazněji měnit nabídku benefitů, ty stávající jsou podle nich adekvátní. „Drobně je upravíme, ale ne ve smyslu jejich rozšiřování. Je to spíše změna nákladů pro stávající benefity,“ osvětlila Souhradová z Wienerbergeru.
Jaderná elektrárna Temelín je součástí společnosti ČEZ. Mzdy jejích zaměstnanců v tomto roce se budou odvíjet od výsledku současného vyjednávání mezi zástupci ČEZ a odborů.
„I pro benefity platí, že konkrétní podoba bude záležet na výsledku daného kolektivního vyjednávání. Obecně ale společnost ČEZ nabízí svým zaměstnancům řadu benefitů – příspěvek na volnočasové aktivity, na životní pojištění, na penzijní připojištění, týden dovolené navíc nebo dva dny pracovního volna k překonání zdravotních potíží – takzvaných sick days,“ vyjmenoval mluvčí elektrárny Marek Sviták.
V Madetě dochází ke zvyšování mezd zpravidla až ve druhém pololetí roku. „Stejně tomu bylo i vloni, kdy jsme základní mzdy navyšovali v průměru o více než šest procent. Jednání s odbory na téma valorizace mezd v roce 2025 se zatím neuskutečnilo, plánujeme ho na první polovinu roku,“ sdělil šéf personálního oddělení jihočeské mlékárny Pavel Buryánek. Zároveň dodal, že nabídka zaměstnaneckých benefitů se pravděpodobně nezmění.
Podle ředitele Jihočeské hospodářské komory Luďka Keista už dnes navíc zaměstnanci nepovažují například mobilní telefon nebo notebook za benefit, ale spíše za pracovní pomůcku.
„Stále ale mezi ně patří home office, který se využívá hlavně v případě, kdy jeden z rodičů potřebuje pečovat o nemocné dítě. Setkáváme se už ale i s tím, že jej někde začínají omezovat,“ připomněl Keist.