Budovu po knihovně v Písku opraví a nastěhují do ní městskou policii

  13:24
Budova na Alšově náměstí v Písku, kde sídlila městská knihovna, našla nové využití a čeká ji rozsáhlá rekonstrukce. Historická stavba s empírovou fasádou bude fungovat jako služebna městské policie. Ta je od svého založení stále v původní stanici, která již nevyhovuje současným potřebám sboru.

V roce 2019 vytvořili lidé v Písku živý řetěz a stěhovali knihy z bývalé knihovny do nové. V domě na Alšově náměstí bude nově sídlit městská policie. | foto: David Peltán, MAFRA

Písečtí strážníci mají zázemí v budově v Komenského ulici už přes 30 let. Za tu dobu ji několikrát rekonstruovali, poprvé v roce 2006 a následně o rok později, nedostatečné prostorové kapacity vyřešit nedokázali.

„Postrádáme například prostory pro odpovídající zbrojní sklad, samostatné pracoviště obsluhy kamerového systému, místnost pro asistenty prevence kriminality nebo místnost pro dočasný záchyt podezřelých osob, které nyní musíme držet mezi civilisty,“ vyjmenoval zástupce velitele městské policie Jaroslav Rapant.

„Když se sbor v devadesátých letech zakládal, měl 13 členů. Dnes ale na stanici pracuje 38 strážníků, tři asistenti prevence a jedna civilní zaměstnankyně. Budova nedostačuje hlavně prostorově, strážníci nemají vyhovující šatny ani ostatní zázemí,“ dovysvětlil Rapant s tím, že tam nyní chybí také klimatizovaná místnost pro server městského kamerového systému nebo bezbariérový přístup.

Aby radnice problémy městské policie vyřešila jednou pro vždy, rozhodla se místo dalších dílčích dostaveb a rekonstrukcí přemístit stanici do jiné budovy, která bude potřebám sboru vyhovovat lépe. Bude jí bývalá budova městské knihovny stojící na Alšově náměstí.

Než se do ní bude moct policie nastěhovat, čekají ji rozsáhlé úpravy. Měšťanský dům s empírovou fasádou naposledy opravovali v roce 1970.

„Objekt rekonstrukci už nutně potřebuje. Ve špatném stavu je střecha i fasáda a budovu je třeba sanovat proti vlhkosti. Oprava zahrne i výměnu zastaralých inženýrských sítí a změnu dispozičního řešení,“ vyjmenoval písecký starosta Michal Čapek.

Město se v tuto chvíli chystá zadat výběrové řízení a letos v létě by rádo předalo stavbu zhotoviteli. Samotná rekonstrukce má trvat 15 měsíců. Na akci radnice vyčlenila 42,5 milionu korun.

Budova je cenná také z historického hlediska. Na přelomu 18. a 19. století ji přestavěli na základech gotického domu a obsahuje několik cenných prvků.

„Jsou to historické klenby, portály a schodiště. Zajímavé je také empírové průčelí s bosáží, štukovými prvky a s atikovým štítem. Všechny tyto prvky jsme se po konzultaci s památkáři rozhodli zachovat,“ sdělila místostarosta Petra Trambová.

Knihovna se z budovy odstěhovala v roce 2019, uvolněné prostory od té doby radnice pronajímá. Sídlí tam několik městských organizací, místní spolky nebo svíčková dílna. „Pro téměř všechny nájemce se nám podařilo najít nové prostory, u některých ale ještě hledáme,“ doplnila Trambová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz