iDNES.cz

Novým rektorem Jihočeské univerzity bude Pavel Kozák, kandidoval jako jediný

  12:36
Novým rektorem Jihočeské univerzity bude profesor a děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Pavel Kozák. Akademický senát ho zvolil 32 hlasy z 36 přítomných. Kozák nahradí odcházejícího rektora Bohumila Jirouška, jenž se z osobních důvodů do volby nepřihlásil.

Uvolněná atmosféra panovala na úterním zasedání akademického senátu Jihočeské univerzity, který volil nového rektora na příští čtyři roky. Důvod byl prostý. Do volby se nakonec hlásil jediný kandidát - profesor a děkan Fakulty rybářství a ochrany vod Pavel Kozák.

Původně byli kandidáti dva. Prorektor pro vědu a výzkum Luděk Berec však předčasně odstoupil. Kozáka senátoři zvolili 32 hlasy z 36 přítomných. Čtyři senátoři se zdrželi.

„Takto silný mandát je pro mě až trochu překvapivý, ale zároveň také hodně zavazující k tomu, abych univerzitu vedl způsobem, jaký jsem v předvolební kampani slíbil, tedy moderním a transparentní způsobem tak, abychom byli pro studenty první volbou,“ pronesl Kozák.

Podle něj je také velmi důležité, aby univerzita i nadále zůstávala silná v profesních oborech. „V tomto ohledu hraje zásadní roli, a to hlavně v oblastech učitelství, zemědělství, sociální a zdravotní vědy a zároveň je velmi silná ve vědě jako takové, a to i na mezinárodní úrovni,“ připomněl Kozák.

Jeho zvolení musí ještě posvětit prezident republiky, který ho bude oficiálně jmenovat v nejbližší době. Úřadu by se měl Kozák ujmout 1. dubna 2024, i dál by se však chtěl podílet na výuce na domovské fakultě.

„Studenti mi dávají cennou zpětnou vazbu o tom, jestli stojí člověk pevně nohama na zemi. Chtěl bych učit bakalářské i magisterské studenty, a rád jednou za čas vedl i nějakého doktoranda,“ doplnil.

Čas na učení i vědu si stále najdu, říká nový rektor Jihočeské univerzity

Pavel Kozák se v profesním životě specializuje na chov korýšů a měkkýšů, zejména raků. Mezi roky 2009 a 2017 byl ředitelem Výzkumného ústavu rybářského a hydrobiologického ve Vodňanech a zároveň vedoucím laboratoře etologie ryb a raků.

Nově zvolený rektor nahradí odcházejícího Bohumila Jirouška, jenž předtím působil v Ústavu věd o umění a kultuře na Filozofické fakultě. Jiroušek se z osobních důvodů do volby rektora na další čtyři roky nepřihlásil.

zpět na článek