Místo parku s pumptrackem zůstává travnatá plocha, projekt má roční zpoždění

  16:16
Projekt nazvaný Pohybový park Nemanice získal druhou cenu v prvním ročníku participativního rozpočtu Českých Budějovic v roce 2021. Ale místo pumptrackové dráhy zůstává u Nemanického rybníka travnatá plocha. Začátek prací brzdí námitky. Zpoždění je už přes rok.

Tak by podle autorů projektu mohl vypadat Pohybový park Nemanice. | foto: Magistrát města České Budějovice

Sportovně-relaxační areál u Vltavy byl hotový za pár měsíců, přitom stál několik desítek milionů korun. Některé projekty v krajském městě, byť levnější, ale váznou. Příkladem je Pohybový park v Nemanicích.

Zhruba za milion korun tam měl vzniknout prostor s takzvanou pumptrackovou dráhou, hřištěm pro nejmenší a zázemím pro odpočinek s grilováním. Jeho příprava má ale zpoždění kvůli námitkám majitelů sousedních pozemků.

Projekt přitom získal druhou cenu už v prvním ročníku participativního rozpočtu města v roce 2021. V něm se objevují náměty lidí z Budějovic. Ale na vybraném místě u Pražské třídy stále zůstává jen zelená louka.

Autorkou nápadu je obyvatelka čtvrti na severním okraji města a předsedkyně místní územní komise města Ludmila Váchová. „Stále se nic neděje, dotazy jsme posílali radním přes územní komisi, ale zatím jsme nedostali odpověď. Pro obyvatele Nemanic je to velká škoda,“ uvedla Váchová, která je rovněž členkou spolku Pro Nemanice.

V odůvodnění plánovaného areálu radnice píše, že park má kompenzovat obyvatelům této části zábor volné krajiny kvůli novým průmyslovým stavbám, jako je rostoucí Technologický park či průmyslová zóna za Nemanickým rybníkem. Blízko parku také povede severní spojka, která protne jižní okraj této městské části.

Pohybový park má podobu v plánech, bývalí radní souhlasili jak s výší investice, tak s umístěním a vybraným projektantem. Postavený měl být podle harmonogramu už koncem roku 2022.

Problém nastal nejprve v územním řízení, v němž mělo námitky Rybářství Třeboň jako vlastník sousedního pozemku. Areál je totiž situovaný k Nemanickému rybníku při Pražské třídě, kterou má oddělovat stromořadí. Celý pozemek patří městu.

Někteří okolní obyvatelé s Pohybovým parkem stále počítají a nyní k němu navrhli bezpečný příjezd. Jejich požadavky se zabývá odbor dopravy. Podle náměstka primátorky Českých Budějovic Petra Maroše (ODS) projekt stále žije. Jen je třeba ho pozměnit.

„Námitky podal jeden soused, musíme proto projekt upravit pro stavební povolení. Rozhodně chceme pokračovat, i když měl být původně dávno hotový. Územní komisi s tím co nejdříve seznámím,“ ujistil Maroš.

Zvlněné pumptrackové dráhy slouží cyklistům nebo pokud mají vhodný povrch i jezdcům na koloběžkách, na několika místech po městě i blízkém okolí – v Rožnově, Mokrém, ve Vidově nebo v Hluboké nad Vltavou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz