iDNES.cz

Obyvatelé Budějovic si vybrali centrum válečných veteránů i sportovní zónu

  11:56
Třetí ročník českobudějovického participativního rozpočtu zná vítězné projekty. Do dvou let by ve městě mělo přibýt centrum válečných veteránů, sportovní zóna Stromovka, solární nabíječka pro elektrokola nebo dětské hřiště v Havlíčkově kolonii. Vítězných projektů je letos dvanáct a rozdělí si mezi sebou deset milionů.

Projekty z participativního rozpočtu, které uspěly v minulých letech - lavičky nad slepým ramenem Malše. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Projekty se v participativním rozpočtu dělí na velké, které mají rozpočet do dvou milionů korun a město na ně vyčlenilo celkem šest milionů. Druhou kategorií jsou projekty malé. Na ty město uvolnilo čtyři miliony korun a jejich maximální rozpočet může dosáhnout 700 tisíc.

„Všechny tři velké vítězné projekty počítají s rozpočtem dvou milionů, maximální částku tak zcela vyčerpají. U devíti malých projektů je ale předpokládaná cena o milion nižší než ta vyčleněná. Nicméně máme zkušenost, že lidé cenu projektů podcení a skutečné náklady bývají o dost vyšší,“ popsala vedoucí oddělení participativního rozpočtu Renata Gondeková. Desetimilionová částka se může překročit nejvýše o 20 procent.

Do hlasování se letos zapojilo zhruba 1 800 lidí. Celkově uspělo 12 projektů, což je zatím nejvyšší počet. Loňský výsledek to předčilo o jeden. „Do hlasování se tento rok zapojil rekordní počet lidí, 300 hlasů ale bylo neplatných a museli jsme je vyřadit. Část z nich patřila lidem, kteří chtěli hlasovat, ale nemají v Budějovicích trvalé bydliště. Zbytek tvořili lidé, kteří zadali špatné údaje,“ přiblížila Gondeková.

Nyní půjdou vítězné projekty ke schválení k městské radě. Ta je také přiřadí pod jednotlivé obory jako Správa veřejných statků nebo investiční obor, které na ně budou dále dohlížet. Vedení města si také pozve zadavatele výherních projektů a zkonzultuje s nimi podrobnosti a možné úpravy projektů. Na samotné provedení má město dva roky.

Centrum pro válečné veterány

Jedním z vítězných projektů je zřízení budějovického centra pro válečné veterány, které by mělo sídlit v bývalých Žižkových kasárnách.

„V okolí Budějovic je spousta lidí s vojenskou minulostí, kteří potřebují zdravotní, sociální nebo právní pomoc. A právě takové služby by mohlo centrum zaštiťovat. Chceme v něm dělat společenská setkání či přednášky, které nás v problematických otázkách poučí,“ uvedl zadavatel projektu Bohumír Tomášek.

Doplnil, že vojenských důchodců a veteránů z jugoslávských misí jsou v okolí Budějovic téměř dva tisíce. Převážná většina z nich myšlenku centra podporuje.

„Podobná centra již vznikla v Praze, Brně nebo Olomouci, takže se máme kde inspirovat. Rádi bychom prostor využili i pro pořádání výstav a přednášek pro střední a základní školy,“ řekl Tomášek, který je sám jedním z veteránů jugoslávské mise.

Uspěl zdvojený projekt

Zajímavostí letošního ročníku participativního rozpočtu je úspěch zdvojeného projektu na rekonstrukci sportovní zóny v parku Stromovka. Oba podobné projekty, které chtějí zrekonstruovat tamní skatepark a přestavět ho ve sportovní zónu se širokým využitím, přihlásil Tomáš Bartha.

„Projekt jsem přihlásil již podruhé, poprvé to nevyšlo. Zdvojením přihlášky jsem ale nechtěl obejít pravidla, každý z projektů se zaměřuje na jiný problém lokality. Ten menší řeší mobilní překážky, ten druhý se zabývá větší rekonstrukcí a výměnou povrchu, který je dnes pro skateboarding naprosto nevhodný,“ vysvětlil Bartha.

Za úspěch v obou kategoriích je vděčný, protože věří, že díky větší finanční podpoře dokáže místo lépe využít svůj potenciál. „Je to opravdu hezké a dostupné místo, které by mohlo propojit různé sportovní aktivity i s prostorem pro rodiče,“ navrhl Bartha s tím, že podobně pojaté parky teď vznikají i v Praze.

Jeho slova potvrzují i zástupci města, kteří se zdvojením projektu pečlivě zabývali. Problém v tom nevidí. „Projekty na sebe nejsou navázané a mohou fungovat i samostatně, nebyl tedy důvod některý z nich zamítnout. Nicméně do budoucna budeme důkladně kontrolovat, zda se lidé nepokusí nějakým způsobem pravidla obejít,“ sdělila Gondeková.

Posledním úspěšným velkým projektem je obnova a rozšíření zanedbaného dětského hřiště v ulici Fr. Ondříčka. Mezi malými projekty pak zvítězily například venkovní stoly na ping-pong, obnova značení na Zlatém mostě či renovace Jungmannova parku.

Dostatečnou podporu získal také projekt Mladé opět pro své obyvatele, jenž má za cíl vytipování míst, která by mohla sloužit pro veřejná setkání, a vytvoření studie o budoucím rozvoji lokality.

Podobný projekt zvítězil i loni a týkal se okolí Malého jezu. Tyto návrhy se ale nelíbily vedení města, které upravilo pravidla tak, aby se do něj mohly přihlásit jen projekty, které je možné provést a nejsou jen studií či vizí.

zpět na článek