Parní lokomotiva z roku 1898 vyjela po dvouleté opravě na úzkokolejku

  8:18,  aktualizováno  8:49
Opravená parní lokomotiva znovu vyrazila na koleje a jízdou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice zahájila novou parní sezonu na místní úzkokolejce. O výlet byl velký zájem. Na nádraží si lokomotivu přišly prohlédnout desítky lidí.

Z nablýskané parní lokomotivy stojící na jindřichohradeckém nádraží se k nebi valí oblaka páry a kouře. Okolo stojí rodiny s dětmi.

Hlavně pro ty menší je to ohromný zážitek, vlastně takový stroj času. Pobíhají okolo soupravy a některé obdivně ukazují na lokomotivu, která právě hlasitě zahoukala. Oznamuje tak svůj brzký odjezd. Pro stroj z roku 1898 to byla v sobotu po nucené delší pauze premiéra. Dva roky strávil v opravě.

„Celou dobu jsme na lokomotivě intenzivně pracovali a kompletně ji zrenovovali. Stihli jsme to dokonce v rekordním čase,“ pochlubil se Artur Fučík, mechanik Jindřichohradeckých místních drah. Podobné opravy podle něj trvají mnohem déle především kvůli nedostatku náhradních dílů.

„Na tyhle historické stroje se už nedají sehnat téměř žádné součástky, museli jsme je vyrábět sami na soustruhu,“ popsal Fučík a dodal, že je to tak trochu hodinářská práce. Ta se ale nakonec vyplatila a nyní je lokomotiva opět jako nová. Celá operace stála tři miliony korun.

Úsilí místních drah ocenili o víkendu příchozí i cestující. Scénu jako z historického filmu si fotili a natáčeli.

„Moc se nám lokomotiva líbí, ale dnes nepojedeme, přišli jsme se jen podívat,“ zmínil Jan Hrdlička, který s sebou vzal také svého vnuka. Ten nadšeně přitakával. „Je vážně moc krásná.“

O sobotní jízdu do Nové Bystřice byl neobvyklý zájem. „Máme skoro všechna místa rezervovaná, lidé se ptali i přes Facebook, jestli se vše nakonec kvůli vládním opatřením vůbec uskuteční,“ řekla průvodčí Miroslava Zídková, zatímco procházela vagony a na sedačky pokládala lístky s rezervacemi.

Do soupravy čítající celkem osm vagonů zařadili letos nově i speciální jídelní vůz s občerstvením.

Bylo pár minut po půl jedenácté a vlak se už naplnil cestujícími. Jeho kola se pomalu dala do pohybu, zahoukal na rozloučenou a přihlížející si pořizovali poslední snímky. Pak už byl vidět jen oblak kouře a poslední vagon zmizel z dohledu. Další sezona s párou na jindřichohradecké úzkokolejce je tak oficiálně zahájená.