Parkovací dům v Budějovicích přivítá první řidiče, za celý den zaplatí stokorunu

  10:48
U sportovní haly blízko centra Českých Budějovic se dá opět ve velkém stát s auty. Město tam otevírá parkovací dům pro takřka 500 vozidel. To je zhruba dvojnásobek oproti dřívějšku. Kdo přijede ráno, odstaví tam vůz a místo opustí až odpoledne po práci, zaplatí 50 korun. Celodenní parkovné vyjde maximálně na stovku.

Parkovací dům dostal název Stromovka a pro řidiče se otevře 1. února v pět hodin ráno. První hodina ve všední den je v něm zadarmo, za druhou řidiči zaplatí 20 korun. Přes noc, o víkendech a svátcích pouze deset s tím, že opět platí první hodina zdarma. Maximální částka, kterou budou moct řidiči za parkování zaplatit, je sto korun za celý den.

„Při stanovování ceníku jsme se snažili vyhovět všem třem skupinám lidí, pro které je parkoviště určené. První hodina zdarma je pro lidi, kteří v blízkosti sportovní haly vyzvedávají děti z kroužků a jiných volnočasových aktivit. Částka 100 korun na den je pro návštěvníky města, kteří sem přijedou strávit jeden či více dní. V neposlední řadě jsme chtěli vyjít vstříc lidem, kteří zde potřebují parkovat kvůli zaměstnání. Pokud parkoviště využijí mezi pátou a osmnáctou hodinou, zaplatí pouze 50 korun,“ vysvětlil ceník náměstek primátorky Lubomír Bureš (ODS).

Při středečním slavnostním otevření ještě zmínil, že parkovací dům je zařazený do naváděcího systému, takže řidiči na hlavních tazích ještě před příjezdem do něj zjistí, zda jsou v objektu volná místa.

Práce na výstavbě parkovacího domu začaly v lednu 2023 a celkové náklady se vyšplhaly na 145 milionů korun. Mohly za to neplánované stavební úpravy za tři miliony a zdražení práce a materiálu. To navýšilo výslednou cenu o 16 milionů.

Kapacita nového domu je 495 míst pro auta a 75 pro kola. Zhotovitelem bylo sdružení Hochtief CZ a APP projekt. Ti budovu postavili v takzvaném režimu Design&Build, kdy vítězná firma vyhotoví celý projekt, projde územním i stavebním řízením a provede i samotnou stavbu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: