Olympijský oheň dovezl Adamczykové jezdec na flyboardu vznášející se nad Vltavou

  20:44
V Českých Budějovicích vpodvečer začaly olympijské hry dětí a mládeže. Nástup krajských výprav, zapálení ohně a vztyčení vlajky sledovaly na náplavce u Dlouhého mostu stovky diváků. Olympiáda potrvá do čtvrtka na sportovištích v Budějovicích, Hluboké nebo Táboře.

Slavnostní zahájení se odehrálo na březích Vltavy blízko centra Českých Budějovic. Na levém bylo obří pódium, na kterém probíhal kulturní program a projevy. Na tom pravém byla nastoupené krajské výpravy a okolo vše sledovaly tisíce lidí.

Část účastníků se známými sportovci jako vlajkonoši výprav přešlo speciální lávku přes Vltavu. Vlajku nesli například bývalý fotbalista Josef Němec, snowboardista Jan Kubičík, biatlonistka Lucie Charvátová nebo bývalý basketbalista Jiří Welsch. V čele Jihočechů šel bývalý fotbalista David Lafata.

Následovaly projevy a vztyčení olympijské vlajky. Pak došlo na flyboard show a po ní flyboardista Petr Civín vznášející se nad hladinou předal hořící pochodeň snowboardkrosařce Evě Adamczykové, která zapálila olympijský oheň.

Oheň zapálila Eva Adamczyková.

Program se originální pódium s LED panely vrátí znovu v pondělí, kdy tam od 18 hodin vystoupí zpěvačka Tereza Mašková. Následovat bude od 19 hodin první medailový ceremoniál, po němž zazpívá Ben Cristovao.

Mladí sportovci budou dostávat medaile, jejichž podobu navrhla studentka Střední uměleckoprůmyslové školy v Bechyni Klára Kochová.

„Návrh jsem tvořila do kulatého tvaru připomínající míč. V první vrstvě je pět listů, tím odkazuji na Rožmberskou růži. Uvnitř míče jsou barvy loga Jihočeského kraje,“ popsala. Medaile slavnostně pokřtila vodou z Vltavy kajakářka a juniorská mistryně světa i Evropy Kateřina Švehlová.

„Výběr návrhu medaile byl pro nás důležitý. Chtěli jsme, aby byla její podoba nenásilně propojená s naším krajem. Na návrhu od Kláry Kochové nás zaujalo, jak citlivě a kreativně dokázala spojit sportovní motiv s regionální symbolikou,“ popsal náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Pavel Klíma, který je zároveň výtvarníkem.

Většina disciplín se odehraje v Českých Budějovicích. Ale o medaile se bude bojovat také v Hluboké nad Vltavou nebo v Táboře. „Právě v Táboře se dětská olympiáda konala před patnácti roky, takže se k nám hry po letech vracejí. Část disciplín bude také v Sezimově Ústí nebo v Chýnově,“ rozvedla spoluúčast Tábora místostarostka města Lenka Horejsková.

V Budějovicích začala olympiáda dětí a mládeže.

Organizátoři si v Táboře připravili sportovní atrakce na břehu Jordánu nebo na Žižkově náměstí, kde si ve středu od 18 hodin mohou zájemci dojít pro podpis sportovců, kteří kromě Česka reprezentují právě Tábor. Chybět nebude ani účastnice atletického mistrovství Evropy Lurdes Gloria Manuel nebo sourozenci Kláry a Matěj Vaňkovi, kteří se věnují kanoistice.

Slavnostní zakončení dětské olympiády se odehraje ve čtvrtek od 21 hodin na českobudějovickém výstavišti, kde bude po celou dobu her zázemí s Olympijským domem a akcemi pro veřejnost

Autoři: ,