iDNES.cz

Lékaři si novou chirurgii chválí, z operačních sálů vidí do přírody

  9:12
Pacienti chirurgického oddělení českobudějovické nemocnice si zvykají na novou adresu. Jeho tři lůžkové stanice i JIP sídlí v centrálním pavilonu akutní medicíny. Úpravy stály 28 milionů korun.

Na novém chirurgickém oddělení českobudějovické nemocnice mají pacienti maximálně třílůžkové pokoje se sociálním zázemím. | foto: Marek Podhora, MAFRA

V bývalém pavilonu chirurgie českobudějovické nemocnice už zůstala jenom její ambulantní část. Lůžkové stanice, operační sály i JIP se přestěhovaly do zmodernizovaného 2. a 3. patra pavilonu C.

„Pacienti tu mají maximálně třílůžkové pokoje se sociálním zázemím. V bývalé budově byly vždy dva pokoje s jedním sociálním zařízením uprostřed. A to byl někdy problém, když jsme potřebovali obsadit jeden pokoj ženami a druhý muži,“ uvedl primář chirurgického oddělení Petr Pták.

Nové zázemí chirurgie je na první pohled prostornější, světlejší a vzdušnější. Přispívají k tomu široké chodby, velká okna i jemné pastelové barvy na zdech.

„Chirurgické oddělení má v centrálním pavilonu tři stanice s celkem stovkou postelí na jedno až třílůžkových pokojích. K tomu má jednotku intenzivní péče se 12 lůžky a dospávací pokoj se sedmi lůžky. Její lékaři budou zatím operovat na třech sálech, které chirurgie dostala po urologii,“ popsal generální ředitel nemocnice Břetislav Shon.

Ročně operují 3 700 pacientů

Ačkoli obnovu operačních sálů pro chirurgy vedení největší krajské nemocnice teprve plánuje, i tak jsou komfortnější než sály v dosavadním pavilonu chirurgie.

„Jsou prostorné, myslím, že jsme si polepšili. Ze sálu je vidět ven do přírody, což je pro chirurga příjemné. Na bývalé chirurgii to nebylo, tam byl operační komplex uzavřený uvnitř budovy,“ srovnává primář Pták.

Chirurgové v budějovické nemocnici operují ročně 3 700 pacientů. Nejčastější jsou operace kýly, křečových žil dolních končetin a žlučníku. „Snažíme se maximálně využívat šetrné miniinvazivní zákroky, například při operacích střev, kýl či žaludku. Žlučník děláme laparoskopicky v 90 procentech,“ upřesnil primář.

Těší se na hybridní sál

Nemocnice zaplatila za vybudování nových prostor pro chirurgii v centrálním pavilonu 28 milionů korun, a tím prakticky dokončila téměř celou přestavbu a dostavbu budovy, kde původně sídlila pouze urologie a onkologie. Celkové náklady se vyšplhaly na 200 milionů korun.

Během dvou let v pavilonu C zrekonstruovala dvanáct stanic standardní lůžkové péče a jednotku intenzivní péče a vytvořila dvě nové lůžkové stanice a dvě jednotky intenzivní péče. Kromě toho tu kompletně přestavěla oddělení nukleární medicíny, v němž přibyla PET kamera a dva lineární ozařovače.

„Všechny prostory jsou vybaveny moderními ochrannými prvky. Samozřejmostí jsou zrekonstruované lůžkové pokoje včetně sociálního zařízení, nová vzduchotechnika s klimatizací a šatny pro devět set zaměstnanců,“ sdělil vedoucí technického oddělení nemocnice František Bostl.

Budova C se tak proměnila v moderní pavilon akutní péče. Chirurgické oddělení sem bylo přesunuto proto, že má medicínsky velmi blízko ke gastroenterologii, hrudní chirurgie ke kardiochirurgii, cévní chirurgie ke kardiologii a angiologii, které patří do interního oboru.

„Díky úzké mezioborové spolupráci můžeme ještě víc zlepšit péči o pacienty. Těšíme se i na to, že dostaneme hybridní sál. Tvoří ho operační stůl a rentgen a sál budeme využívat pro cévní operace,“ plánuje primář Pták.

Pro pacienta to znamená méně bolesti, kratší dobu hojení a také nižší riziko infekce a dalších komplikací, protože specialisté stihnou při jednom společném zákroku odstranit víc jeho potíží kombinací rentgenologického ošetření a operace.

zpět na článek