Na českobudějovickém výstavišti začala výstavba vakcinačního centra

  12:10
Jihočeský kraj začal dopoledne s výstavbou prvního vakcinačního centra. Stát bude na českobudějovickém výstavišti a vznikne kompletní přeměnou pavilonu T. Očkovat by se v něm mohlo začít už příští týden.

Centrum by mělo být podle předpokladů hejtmana Jihočeského kraje Martina Kuby postavené do víkendu, aby bylo připravené na provoz od začátku příštího týdne. Jako první by do nich měli zamířit zdravotníci záchranné služby. 

„Potřebujeme si na začátku ještě odladit všechny detaily včetně časů registrace tak, aby nám veškeré kroky na sebe co nejlépe navazovaly. Musíme být na očkování veřejnosti co nejvíce připravení,“ zmínil k zahájení provozu Kuba.

Otázkou však zůstává, zda bude možné hned v pondělí zahájit hromadné očkování. „Vše se bude odvíjet od toho, kolik dostaneme vakcín. Od včerejška jsme dostali dvě krabice od vlády a během dne by měla přijít i várka od společnosti Pfizer,“ dodal Kuba.

Očkovat se musí v centrech, doprovod seniorů má dostat volno, říká hejtman

V nejbližších dnech se také rozhodne o podobě dalších očkovacích centrech v kraji. Podle plánů vedení kraje a krajské hygieny by se do čtyř dnů měly doladit detaily.

Teprve poté přijde na řadu sestavení harmonogramu stavebních prací. Vakcinační centra by pak podle vyjádření hejtmana měla stát ve všech okresních městech do tří týdnů.

V tuto chvíli dostala první očkovací dávku naprostá většina nemocničního personálu. Do konce týdne by měla být dokončená i vakcinace v domovech pro seniory, po nichž přijdou na řadu zaměstnanci záchranné služby, praktičtí lékaři, ambulantní služby a obsluhy budoucích vakcinačních center.

Kraj minulý týden spotřeboval 3510 dávek očkování, tedy všechny, které dostal. Tento týden obdržel dalších 5800. „Budeme pokračovat v očkování zaměstnanců nemocnic, v domovech seniorů a u záchranářů,“ potvrdil hejtman.

Očkovat se může i v O2 Aréně a polní nemocnici v Brně

Exministr zdravotnictví Roman Prymula v pondělí potvrdil úvahu, že velké očkovací centrum pro Prahu a okolí by mohlo vzniknout v O2 aréně, respektive přilehlém konferenčním centru O2 Universum. Stát by prostory mohl získat bez nutnosti platit nájem.

V záložní nemocnici na výstavišti v Brně už začalo zkušební očkování policistů a hasičů proti covidu-19. Zdravotníci proočkují denně desítky těch, kteří vypomáhají s provozem nemocnice či převozem pacientů. Počítá se s tím, že v tomto očkovacím centru se po spuštění oficiálního plošné vakcinace proočkuje více než tři tisíce občanů za den.

Autor: