Začala stavba obchvatu Lišova a Štěpánovic, z obcí odvede tisíce aut

  13:52
Bude měřit devět a půl kilometru, zmizí díky němu z Lišova a Štěpánovic denně kolem deseti tisíc vozidel a ještě zajistí bezpečnější provoz na rušné silnici z Českých Budějovic do Třeboně a Jindřichova Hradce. To jsou hlavní přednosti obchvatu, jehož stavba dnes oficiálně začala.

Práce má na starosti společnost M-Silnice, která by měla být se vším hotová přibližně za dva a půl roku. To znamená, že v roce 2025 najedou motoristé na novou vozovku.

Obyvatelé Lišova i Štěpánovic už nebudou muset čelit tisícům vozidel denně. Současná vozovka totiž vede přes celé město i obec.

Zásadní je, že Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) už nemá na celém úseku potíže s pozemky. Celkem se muselo vypořádat s 394 vlastníky půdy. Složité to bylo především s plochou poblíž Vranína, která byla pod správou majetku rodu Czerninů.

„Jednání trvala snad dva roky a už začal i proces vyvlastnění. Nakonec se nám podařilo s majiteli dohodnout a pozemek nám prodali. Máme tedy vykoupených všech sto procent,“ konstatovala šéfka budějovické správy ŘSD Vladimíra Hrušková.

Budoucí silnice první třídy povede ve směru od Budějovic od místa, které řidiči znají jako Na Klaudě, kde nyní končí čtyřpruhová komunikace. Na současnou vozovku se vrátí u Vranína nedaleko Třeboně. Povede jižně kolem Lišova a naopak severně od Štěpánovic. Bude dvoupruhová. V trase už jsou nyní vykácené stromy a také stržená ornice.

„Nová komunikace, jejíž součástí jsou i dvě mimoúrovňové křižovatky, zajistí vyšší bezpečnost a plynulost dopravy, obyvatelé obou obcí se díky přeložení silnice mohou těšit na méně hluku a lepší životní prostředí. V přípravě je již také navazující stavba z Vranína do Třeboně,“ uvedl při zahájení stavby generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Slavnostního zahájení se mimo jiné zúčastnil i starosta Lišova Jiří Švec. Ten uvedl, že pro obyvatele města, ale i nedalekých Štěpánovic je to obrovská událost. „Po čtyřiceti letech debatování a mnoha dohadech začala někdy v roce 2011 stavba připravovat a nyní konečně začíná. Chci poděkovat i obyvatelům, protože u nás panovala vždy velká shoda a nepamatuji si, že by někdo například proti trase silnice protestoval,“ dodal starosta.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: