Do pěti let má být na jihu Čech hotových osm obchvatů měst a obcí

  16:54
MF DNES zmapovala stav obchvatů na jihu Čech. V Chýnově a Strážkovicích je budují a dokončí příští rok. V plánu ať už kraje, či ŘSD jsou přeložky silnic v Horní Plané u Lipna či v Českém Krumlově.

Práce na obchvatu Chýnova začaly loni na jaře. Nyní se zastavily, ale stroje se na stavbu zase vrátí. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Obyvatelé jsou nešťastní, že nemohou v klidu přejít silnici a necítí se bezpečně v místě, kde žijí. Řidičům zase vadí, že je jízda zdržuje. Často se při průjezdu provoz zastaví a vzniká kolona.

Napříč Jihočeským krajem je tak obrovské množství obcí a měst, kde si přejí obchvat. A v poslední době přípravy postupují tak, že někde už je staví a jinde se k tomu schyluje. Po tahanicích s majitelkou pozemků se ve středu začaly vracet stroje k Chýnovu na Táborsku a v plném proudu jsou práce u Strážkovic na Českobudějovicku.

MF DNES zmapovala i další místa a stav těch nejzásadnějších projektů, jakým je například přeložka silnice vedoucí přes Dasný a Češnovice poblíž Budějovic.

Ale popořádku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středu oznámilo, že v Chýnově se znovu naplno začne od 3. května a nyní tam najíždí s potřebnou technikou.

„Uvedení do provozu bude mít minimální zpoždění,“ napsalo ŘSD. Auta tak začnou jezdit kolem města ještě do konce roku 2022.

Zastavení akce se podařilo prolomit před několika týdny ve chvíli, kdy město podepsalo smlouvu o koupi domu s Hanou Královou, která stavbu blokovala, protože jí patřily pozemky poblíž budoucí trasy silnice.

ŘSD pak už jen čekalo na povolení od krajského úřadu, že může vše spustit. Obchvat dlouhý 3,6 kilometru za 262 milionů korun bez DPH začala budovat firma M-Silnice loni na podzim. Už předtím nabíral projekt značné zdržení.

Strážkovice za rok a půl

Před několika týdny pak začal tentokrát Jihočeský kraj stavět novou silnici kolem obce Strážkovice na Českobudějovicku. Zaplatí za ni 116 milionů korun a bude dlouhá 2,1 kilometru. Řidiči tudy směrem na Trhové Sviny a Novohradsko projedou od listopadu 2022.

Práce má na starost společnost Eurovia CS. V části komunikace bude ještě jízdní pruh navíc, který umožní bezpečně předjíždět v kopci. Součástí bude třeba i kruhová křižovatka na silnicích mezi Budějovicemi a Novými Hrady a Třeboní s Římovem.

ŘSD už také obdrželo šest nabídek na vybudování přes 2,5 kilometru dlouhé silnici u Stráže nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Díky ní vznikne obchvat Dolní Lhoty a úsek bude mnohem bezpečnější.

„Nejvýhodnější nabídku podala firma Swietelsky s cenou 246,77 milionu korun (přibližně 64 % předpokládané hodnoty),“ upřesnil generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na akci je vydané pravomocné stavební povolení. „Začátek prací chceme do začátku letních prázdnin,“ doplnil Mátl.

Dasný, Češnovice a Lišov

Vždy, když někdo zveřejní informace o již zmíněných obchvatech, okamžitě se ozvou řidiči i obyvatelé, že mnohem potřebnější chybí jinde. Jsou to především ty poblíž Budějovic, na které tam dlouhé roky čekají.

Přesně Dasný a Češnovice na výpadovce na Písek a pak kolem Lišova. ŘSD v tom prvním případě před nedávnem oznámilo, že pokračuje projednávání dokumentace pro stavební povolení a ještě letos plánují zahájit výkup potřebných pozemků.

To u Lišova jsou v tomto ohledu dál a v únoru mělo ředitelství vypořádaných 317 z celkem 393 vlastníků. U Lišova má být hotovo v roce 2024, ale termíny se tam dlouhodobě oddalují, kolem Češnovic pak o dva roky později.

Přehled obchvatů a předpoklad zprovoznění

Strážkovice: listopad 2022
Chýnov: prosinec 2022
Dolní Lhota: 2023
České Budějovice: 2024
Čimelice: 2024
Lišov: 2024
Horní Planá: 2025
Dasný: 2026

Kraj pak tento měsíc vyzval například zastupitele Milevska na Písecku, ať se vyjádří k navržené trase obchvatu. V plánu ať už kraje, či ŘSD jsou dále přeložky silnic v Horní Plané u Lipna či v Českém Krumlově.

„Jednotlivé projekty a stav jejich příprav si mohou zájemci dohledat na krajském webu,“ zmínil náměstek hejtmana pro dopravu Antonín Krák.

Zásadní jsou pak samozřejmě i dálniční obchvaty. Jak téměř všichni dobře vědí, ten kolem Budějovic bude s dvouletým zpožděním až v roce 2024. Důvodem jsou potíže s tunelem Pohůrka.

Ale v dohledu už je třeba i ten na D4 kolem Čimelic na Písecku. „Přípravné práce na dostavbě dálnice D4 už začaly,“ potvrdil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Hotovo tam má být také v roce 2024.

Autor: