iDNES.cz

Jižní Čechy mají druhou nejnižší nezaměstnanost v republice

  8:58
Nezaměstnanost v Jihočeském kraji klesla v říjnu na 1,9 procenta. O práci se ucházelo více než devět tisíc lidí, volných míst bylo dvakrát tolik. Firmy situaci řeší podporou školství či zaměstnáváním cizinců.
Nezaměstnaný muž na Úřadu práce. Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Zaměstnavatelé si uvědomují, že při současné situaci na trhu práce musí být vidět a budoucí pracovníky zaujmout už na druhém stupni základní školy. To si myslí i ve vimperském závodu společnosti Rohde & Schwarz, kde pracuje zhruba 720 lidí.

„Spolupracujeme se školami od sedmých tříd a dál, kdy se děti rozhodují o buducnosti. S vimperským gymnáziem pak máme například předmět, kde vyučují naši odborníci. Představujeme obory, nabízíme praxe. Připadá mi, že dnes soukromá sféra tak trochu supluje tu státní. Všichni víme, že se něco učí ve škole, a něco jiného je praxe. Zákony se ale ve školství mění po řadě let,“ vysvětluje personalistka Lucie Laštíková a přidává jednu nedávnou zkušenost.

„Běžně k nám chodí školní exkurze. Nedávno jsem se rozčílila, když k nám přišlo 30 chlapců. Ptala jsem se, kde mají spolužačky, na což mi pan učitel odpověděl, že je poslali do firmy, která šije košile. Dělit takhle děti na základní škole je podle mě nesmyslné. Stačilo by se jich jen zeptat. Máme 21. století a například u nás tvoří 51 procent zaměstnanců ženy. Je proto důležité dělat osvětu,“ líčí Laštíková.

Nezaměstnanost na jihu v říjnu

Č. Budějovice 1,7 %
Č. Krumlov 2,9 %
J. Hradec 1,3 %
Písek 1,4 %
Prachatice 1,4 %
Strakonice 2,3 %
Tábor 2,6 %

Jihočeský kraj 1,9 %

Závod nejvíce potřebuje pracovníky s technickým a elektrotechnickým vzděláním nebo montážní a zkušební techniky. Kdyby sem zítra přišlo dvacet lidí, práci by bez problémů našli.

Na Prachaticku, kde firma vyrábí, byla na konci října nezaměstnanost 1,4 procenta a práci hledalo 604 lidí. V kraji bylo takových celkem 9 143, což je meziročně o téměř tři tisíce méně. Meziměsíčně nezaměstnanost v říjnu klesla o jednu desetinu procentního bodu na 1,9 procenta. Ve srovnání se všemi kraji má Jihočeský s Plzeňským druhý nejnižší podíl lidí bez práce po Pardubickém.

„Poptávaná místa se nemění. Nejvíce jsou potřeba řidiči aut v dálkové dopravě a kvalifikované i nekvalifikované profese v oblasti strojírenství. Díky počasí byl delší i zájem o sezonní profese například ve stavebnictví,“ shrnul Jiří Beran z budějovické krajské pobočky úřadu práce.

O téměř 4,5 tisíce víc volných míst oproti loňsku

Volných míst bylo 18 111, což je o 725 méně ve srovnání se zářím a o téměř 4,5 tisíce víc oproti loňskému roku.

Zhruba 620 lidí pracuje v českobudějovickém Viscofanu, který výrábí umělá střívka zejména pro masný průmysl. Narychlo nyní potřebují asi 10 lidí. I tady nejsou spokojeni s podobou školství.

„Příkladem nám může být Německo. Pod tamní hospodářskou komorou jsou všechny firmy, což jí dává jiný princip z hlediska vyjednávání s politickou scénou. Zároveň může snadněji předpovídat, co trh potřebuje. Další věc je působení studentů ve firmách i školách v případě technických profesí. Pozitivní věcí je i to, že školy nejsou zodpovědné za testování studentů. Provádí ho podnikatelské svazy či hospodářská komora,“ hodnotí ředitel Viscofanu CZ Miloslav Kamiš.

Výrazněji tady nabírat neplánují i díky automatizaci. Na Českokrumlovsku, kde je podíl nezaměstnaných největší, vyrábí v Kaplici chladicí techniku a nábytek společnost Hauser s více než 400 zaměstnanci. Ta naopak nabírat bude. Chystá rozšíření centrály v Budějovicích, kam plánuje získat 130 kancelářských zaměstnanců.

„Situace nás limituje v růstu. Pokud se nám podaří získat kvalifikovaný personál, jsme příští rok schopni růst o desítky procent. Hledáme mistry či zkušené technology ve výrobě. Neobešli bychom se bez pomoci zahraničních pracovníků. Nejlepší zkušenost máme s Ukrajinci. Zaměstnáváme jich desítky,“ říká personalista Michal Kropáček.

Stejně na tom je i Motor Jikov s 800 pracovníky, který má také desítky Ukrajinců a na dalších zhruba 30 nyní čeká.

Autor:
zpět na článek