V Jihočeském kraji je 20 918 volných míst. To je rekord, hlásí úřad práce

  8:58
Bonus za doporučení, náborové příspěvky desítky tisíc korun nebo úpravy směn podle požadavků zaměstnance. I přes benefity mají firmy na jihu Čech spoustu volných míst. Hodně chybějí cizinci.

I společnost Schwan Cosmetics CR hledá nové posily. Ilustrační snímek | foto: David Peltán, MAFRA

Nezaměstnanost v jižních Čechách klesla na 2,7 procenta a v srpnu byla dokonce druhá nejnižší v zemi. Zdejší firmy ale už delší dobu bojují s nedostatkem zaměstnanců. Motivovat nové pracovníky je pro ně stále těžší, neslyší ani na zajímavé benefity. Personální nedostatky se v mnoha případech snaží řešit náborem cizinců.

„V dohledné době se situace zřejmě výrazně nezmění. Pracovníky aktuálně poptávají firmy ve všech odvětvích,“ reaguje ředitel Jihočeské hospodářské komory Luděk Keist. 

V kraji je podle posledních statistik rekordních 20 918 volných míst. „Ke konci srpna jsme evidovali nejvíce poptávaných volných míst na jihu Čech za celou historii úřadu práce,“ doplňuje Jiří Beran z českobudějovické krajské pobočky.

S velkými problémy, jak zaujmout a následně i udržet zaměstnance, se potýkají také jihočeské firmy orientované na výrobu. Devadesát dělníků chybí v krumlovské pobočce německé firmy Schwan Cosmetics CR, která se zabývá produkcí kosmetických tužek. I přes řadu benefitů se jim ale nedaří potřebná pracovní místa obsadit. 

„Za lockdownu jsme neobsazené pozice částečně pokryli lidmi, kteří přišli z jiných oborů, například z cestovního ruchu nebo z gastronomie,“ říká personální ředitel Martin Toman. S postupným rozvolňováním ale začal objem výroby opět narůstat a lidé ve firmě stále chybí.

Vyčerpají benefity a odejdou

Na benefity lákají také v milevské firmě ZVVZ Group, kde hledají lidi do výroby i do administrativy.

„Zaměstnancům nabízíme týden dovolené navíc nebo příspěvky na stravování a volnočasové aktivity. Mohou využít také příplatek na lázeňské pobyty nebo tábory pro děti. Kromě náborového příspěvku a odměny za doporučení jiného zaměstnance nabízíme také možnost získat svářečský průkaz v naší vlastní svářečské škole,“ vyjmenovává personální ředitelka Veronika Kofroňová. 

Často ale dochází k tomu, že zaměstnanci vyčerpají za pár měsíců všechny dostupné benefity a odejdou za lepší nabídkou do Rakouska.

Na několikatisícové náborové příspěvky a vysoké odměny za doporučení sázejí také v prachatické výrobně miniaturních ložisek Reinfurt ČR. Vzhledem k omezenějšímu pracovnímu trhu menšího města se snaží zavádět i další vstřícné kroky. 

Protože miniaturní montáž je zaměřená spíše na ženy, zájemkyním s dětmi nabízejí jednosměnný provoz oproti běžnému dvousměnnému. I v této firmě, kde zaučování pracovníka trvá až půl roku, je ale potřebný personál v minusu.

Snaží se získat cizince, ale je to složité

Protože je pro zaměstnavatele obtížné obsadit pracovní místa Jihočechy, řada z nich řeší nepříznivou personální situaci náborem pracovníků ze zahraničí. 

„V mnoha případech jde o přátele a rodinné příslušníky cizinců, kteří už jsou u nás zaměstnaní. Tito zájemci jsou tedy namotivovaní a vědí, do čeho jdou,“ říká vedoucí personalistka z budějovického Mektecu s tím, že řešit personální nedostatek tímto způsobem je pro společnost velkou výhodou.

Když se ale jedná o cizince, kteří v Čechách nežijí a mají teprve přijít, současná covidová situace zaměstnavatelům také příliš nenahrává. 

„Rizikové mapy se mění ze dne na den. Jednáme s několika desítkami lidí ze Srbska, kteří ale momentálně nemají vůbec šanci se do Česka dostat,“ říká Toman ze Schwan Cosmetics CR. Tam se v minulosti osvědčili právě zaměstnanci ze Srbska a v tomto trendu by rádi pokračovali. Proticovidová opatření je ale značně brzdí a aktuálně není příliš možné odhadovat, jak se situace vyvine.

Pracovní sílu ze zahraničí nabízí firmám často také personální agentury. Personalisté s nimi ale nemají příliš dobré zkušenosti. Nebývá pravidlem, že agentura, se kterou navážou spolupráci, je schopna zajistit kompletní proces náboru zaměstnance. V mnoha případech dochází k problémům, které pak personalistům práci spíše ztěžují, než aby ji ulehčovaly.

Ideál je věk 35 plus

Firmy nenachází zaměstnance ani mezi mladými, kteří nemají o práci ve výrobě zájem. Lépe jsou na tom se staršími lidmi. „Mají lepší pracovní morálku a jsou ochotni dělat přesčas,“ hodnotí své zkušenosti Kateřina Samková z prachatického Reinfurtu.

Pro personalistu Tomana ze Schwan Cosmetics je ideální zaměstnanec člověk ve věku 35 plus, který má děti a už neplánuje v životě žádné dramatické změny. „U padesátiletého člověka můžeme předpokládat, že u nás vydrží až do důchodu,“ dodává Kofroňová ze ZVVZ.

Určitým zdrojem pracovní síly mohou být také uchazeči z úřadu práce. Personalisté se ale shodují na tom, že nebývají ideálními kandidáty. Z velké části jsou to lidé, kteří jsou v evidenci úřadu delší dobu, a když už do nějakého zaměstnání nastoupí, zpravidla tam dlouho nevydrží.

Jedním z řešení personální krize by mohlo být obsazování chybějících pracovních míst výchovou lidí z vlastních řad. Tento způsob se osvědčil a funguje například v píseckém Interplexu. Tam mají všechny základní pozice obsazeny. 

„Osvědčilo se nám také získávat zaměstnance na doporučení nebo přes LinkedIn,“ říká HR manažerka Kateřina Kudlíková. Pokud nebudou zaměstnavatele do budoucna limitovat proticovidová opatření a omezení na hranicích, dá se předpokládat, že většina z nich půjde opět cestou zaměstnávání cizinců.