iDNES.cz

Ve strakonické nemocnici plánují urgentní příjem za 200 milionů korun

  13:04
Nemocnice ve Strakonicích slaví 130 let od založení a chystá další vylepšení areálu. Za posledních deset let proinvestovala více než miliardu korun. Největším plánovaným projektem je výstavba urgentního příjmu, s nímž by chtěli začít na přelomu let 2024 a 2025.

Nemocnice Strakonice | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na oslavu 130 let od založení si chce strakonická nemocnice kromě plesu, výstavy a konference nadělit i investice v řádech několik stovek milionů. V příštích letech plánuje stavbu urgentního příjmu, spojovacího koridoru nebo heliportu pro přistávání vrtulníku letecké záchranné služby.

Naváže tak na sérii vylepšení, které se v poslední dekádě podařilo uskutečnit. Týkají se rozvoje areálu i specializovaného vybavení. Za posledních deset let proinvestovala více než miliardu korun.

„Využili jsme možnost modernizace přístrojového vybavení, čímž mohla vzniknout i zcela nová a v regionu unikátní pracoviště, například klienty vyhledávané gastroenterologické centrum či pracoviště magnetické rezonance,“ vysvětlil ředitel nemocnice Tomáš Fiala s tím, že do rozvoje nemocnice chce vedení investovat i nadále.

Historie

1. září 1892 ve Strakonicích otevřeli Všeobecnou nemocnici císaře Františka Josefa I. Začínala pouze s jednou budovou, kde dnes sídlí Dětské centrum Jihočeského kraje, a takzvanou umrlčí komorou. Dnes jsou v areálu tři rozsáhlé pavilony a více než 15 menších budov zahrnujících osm lůžkových oddělení, desítky ambulantních pracovišť včetně několika specializovaných oborů a centrové péče. Ročně v nemocnici zdravotníci hospitalizují okolo 15 tisíc pacientů a provedou k 140 tisícům ambulantních ošetření. Na oslavu 130 let od vzniku plánuje vedení několik kulturních akcí pro veřejnost i odborníky. Už 17. září pořádá v kulturním domě Zdravotnický ples, na kterém vystoupí Petra Janů. V Maltézském sále hradu bude od 4. do 30. října výstava nazvaná 130 let strakonické nemocnice. Ta připomene nejen zaměstnance, ale také to, jak se zařízení rozrůstalo a měnilo se technické vybavení. Slavnostní vernisáž bude 3. října.

Největším plánovaným projektem je výstavba urgentního příjmu, s nímž by chtěli začít na přelomu let 2024 a 2025.

„Jsme nemocnice pavilonového typu, což značně komplikuje logistiku. Urgent nám s ní velice pomůže. Zjednoduší příjem pacientů a jejich následné rozřazení,“ vysvětlil výhody Fiala. Doplnil také, že jeho služeb nebude využívat jen záchranná služba, ale třeba i běžní lidé, kteří přivezou do nemocnice své blízké.

Pozitiva urgentnímu přijmu přiznávají i ředitelé jihočeských nemocnic, kde funguje už delší dobu.

„Jedná se o velmi úspěšný projekt, který pomáhá řešit krizové situace, jako jsou hromadná neštěstí a podobně. Je to také místo, kde lékaři provádí primární diagnostiku všech akutně nemocných a představuje nárazník mezi nemocniční péčí a záchrannou službou,“ vysvětlil Vít Lorenz, ředitel jindřichohradecké nemocnice, kde urgentní příjem zřídili v roce 2014 jako první v Jihočeském kraji.

Jeho slova pak doplnil ředitel prachatické nemocnice Michal Čarvaš. Podle jeho slov urgentní příjem dokáže zkrátit čas mezi příjezdem do nemocnice a poskytnutím cílené pomoci.

„Je to centrální zařízení, které slučuje vícero oddělení. Díky tomu se znatelně zkrátí čas potřebný k diagnóze a pacient se může začít léčit rychleji,“ uvedl Čarvaš s tím, že soustředění urgentních případů na jenom místě také značně odlehčuje práci ostatním oddělením.

Předpokládaná cena výstavby strakonického urgentu činí podle ředitele Fialy 200 milionů korun, což výrazně přesahuje možnosti samotné nemocnice. Vše proto záleží na získání dotace ve výši 350 milionů. „Předpokládáme, že potřebné dotační tituly budou vypsány v průběhu roku. Pokud peníze získáme a vše půjde podle plánu, do dvou let můžeme začít stavět,“ přiblížil.

Na zbývající miliony z dotace má nemocnice vymyšlené využití. „Pokud chceme, aby urgentní příjem fungoval tak, jak má, musíme zlepšit propojení mezi jednotlivými pavilony,“ sdělil Fiala s tím, že v plánu je tak například i propojení lůžkových pavilonů nadzemním koridorem nebo heliport.

zpět na článek