Jihočeské nemocnice omezují operace, vše směřují k pacientům s covidem

  15:16
Kvůli několikanásobně vyššímu počtu hospitalizovaných pacientů s covidem-19 proti jarním měsícům přistupují jihočeské nemocnice k částečnému omezení, respektive odložení operací, hospitalizací a výkonů naplánovaných do konce letošního října.

Nemocnice v Českých Budějovicích se stará o pacienty s covidem z jižních Čech. | foto: Marek Podhora, MAFRA

„S přiměřeným předstihem tak získáme rezervní kapacitu pro pacienty s covidem-19, kteří do nemocnic přijdou ve větším počtu ve druhé polovině října. Na konci minulého týdne už přistoupily k postupnému omezování plánovaných výkonů nemocnice v Táboře a v Písku,“ uvedla šéfka holdingu Jihočeské nemocnice Zuzana Roithová.

Největší krajská nemocnice v Českých Budějovicích začne s redukcí péči na šesti odděleních.

„Od tohoto týdne částečně omezíme plánovanou péči na chirurgickém, urologickém, gynekologickém, kožním, neurochirurgickém oddělení a v kardiocentru. Pacienty, kterých se bude omezení týkat, dopředu vyrozumí naši zaměstnanci telefonicky, SMS či emailem, stejně jako na jaře,“ sdělil generální ředitel budějovické nemocnice Michal Šnorek.

Krajský nemocniční holding má už od jara zpracované plány, jak postupovat v covidové době a jak vyčleňovat další kapacity pro pacienty s koronavirem.

V současnosti už se starají o tyto pacienty nejen zdravotnické týmy infekčních oddělení v českobudějovické a táborské nemocnici, ale pomáhají jim i kolegové v dalších okresních nemocnicích. Například strakonická pro ně uvolnila jednu stanici na chirurgii, krumlovská část interny.

„Zaměstnancům všech našich nemocnic děkujeme za skvělou spolupráci. Opět se v této nelehké době ukazuje, že pracovníci všech profesí tvoří bezva tým a následující období tak společně zvládneme. Jsme připraveni a víme, co musíme udělat dnes, za týden i na začátku listopadu,“ dodává Roithová.