Jihočeští vědci zkoumají exotickou nemoc z Asie

  17:32
První důkazy o výskytu samostatného druhu původce asijské choroby na území severovýchodní Evropy prokázali vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd (BC AV) ČR ve spolupráci s polskými kolegy.

Parazitolog Roman Kuchta zkoumal nakažené pstruhovité ryby přímo v místě jejich výskytu. | foto: Biologické centrum Akademie věd ČR

Téměř výhradně asijská choroba způsobená larvou škulovce rodu Spirometra, který je jedním ze zástupců tasemnic, se nevyhnula ani Evropě. Nemoc napadá nejčastěji podkoží, vnitřní orgány, mozek nebo oči člověka. 

Larvy parazita dokážou migrovat lidským tělem a mohou se dostat až k životně důležitým orgánům. 

Největší riziko je v případě zasažení mozku nebo očí, kde může přežívat i několik let. Jediným způsobem léčby je chirurgický zákrok, kdy je parazit vyoperován z místa postižení.

„Nákaza je spojena s konzumací nedostatečně tepelně upravených obojživelníků, plazů, ale i savců, třeba prasat. Druhou možností nákazy je vypití neupravené přírodní vody s infikovanými buchankami, které slouží jako první mezihostitelé,“ popisuje způsoby nákazy hlavní autor studie Roman Kuchta z Parazitologického ústavu BC AV ČR.

V Evropě se výskyt nemoci potvrdil zatím jen v 17 případech, ve většině případů v Itálii, ve Francii, Polsku nebo bývalém Sovětském svazu. Třikrát ji ale zaznamenali lékaři i v Česku, což je pro skupinu vědců záhadou.

Spirometra totiž u nás nikdy nebyla odhalena u volně žijících zvířat. Navíc se doposud předpokládalo, že je celosvětově rozšířen pouze jediný druh škulovce.

„To však neodpovídá současným výsledkům molekulárních studií. Ta naše ukázala, že existuje minimálně šest odlišných druhů a žádný není rozšířený po celém světě. Na základě biologických i molekulárních dat jsme problému označování těchto parazitů dali řád,“ dodává Kuchta. 

Výsledky vědecké práce tedy mohou pomoci lékařům ve správné diagnóze u nás exotické nemoci a dají základ jejímu budoucímu výzkumu.