Řidička trolejbusu, který boural v Budějovicích, měla v krvi alkohol

  8:50
Řidička trolejbusu, která v červnu v Českých Budějovicích narazila do sloupu, byla pod vlivem alkoholu. Policie potvrdila, že v krvi měla do jednoho promile. Při nehodě se tehdy zranilo osm lidí. Během necelých tří měsíců to byl druhý případ, kdy vozidlo budějovického dopravního podniku řídila žena pod vlivem návykových látek. Žena dostane výpověď.

Trolejbus narazil do sloupu u multikina v Českých Budějovicích. (24. června 2019) | foto: Jakub Bartoš

Dopravní nehoda se stala 24. června po osmé hodině ranní v křižovatce ulice Antonína Barcala a Větrná na sídlišti Máj.

Osobní vozidlo pravděpodobně nedalo přednost trolejbusu, jehož řidička strhla řízení. Následkem toho narazil trolejbus do sloupu.

„Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení, a to pro podezření ze spáchání trestného činu obecné ohrožení, kterého se měl dopustit řidič osobního vozidla. Na základě vyžádaného lékařského vyšetření bylo zjištěno, že řidička trolejbusu požila před jízdou alkohol,“ potvrdila policejní mluvčí Lenka Krausová.

„V krvi měla hodnotu do jednoho promile, na základě této skutečnosti kriminalisté pracují na trestně právní kvalifikaci související s touto informací,“ dodala.

Při nehodě se tehdy zranilo celkem osm lidí, které z místa odvážely sanitky. V nemocnici skončil i sedmašedesátiletý řidič automobilu a také jednačtyřicetiletá řidička trolejbusu.

Fotogalerie

„Přestože se jedná o pochybení jednotlivce a plnou odpovědnost za své jednání nese zejména paní řidička, jedná se o vážné porušení pracovních i právních předpisů, na které budeme reagovat dalším zvýšením četnosti kontrol řidičů,“ reagoval na informaci za podnik manažer útvaru dopravy Radek Filip.

Ředitel Slavoj Dolejš sdělil, že v momentě, kdy vedení podniku obdrží oficiální potvrzení od policie, dostane řidička výpověď.

V dubnu se dopustila prohřešku jiná řidička, která řídila trolejbus pod vlivem drog.

MF DNES už na začátku července kontaktovala vedení Dopravního podniku města České Budějovice s dotazem, jak své řidiče kontroluje.

„Každý den namátkově kontrolujeme několik řidičů, a to před nástupem na směnu i v jejím průběhu na konečných zastávkách. Od začátku letošního roku bylo provedeno téměř tisíc kontrol, všechny s negativním výsledkem. Kontroly provádíme kalibrovanými profesionálními přístroji, které používá i policie,“ sdělil tehdy Filip.

Minulý pátek kontrolovali řidiče MHD v Českých Budějovicích policisté. Do akce se zapojilo šest hlídek, které provedly zhruba 250 testů na alkohol a drogy. Všechny byly negativní.

Autor: